Opevněné královské sídlo vybudované ve 12 stol. Janem II známým s přízviskem Jan Dobrotivý. Na hradě byl vězněn Markýz de Sade.
Hlavní obrázek místa
Vincennes Castle
© Jiří Čížek 02/2008
Od roku 1948 sloužil hrad historickým oddělením francouzské armády, leteckých sil a námořnictva a poté četnictva. V roce 2005 se tato oddělení spojila s historickým oddělením ministerstva obrany a vznikl tak rozsáhlý soubor archivů a knihoven, který je třetí největší sbírkou ve Francii hned po sbírkách národního archivu a národní knihovny. Přítomnost archivů ministerstva obrany v této památce, která je otevřena pro veřejnost, dělá z hradu Vincennes přední národní památku. Restaurátorské práce, které byly zahájeny hned po 2. světové válce, dnes stále pokračují a budou vyžadovat uzavření pevnosti ještě na 12 let. Archeologické vykopávky a vědecké studie nebývalého významu, které probíhají od roku 1994, přispěly nemalou měrou k našemu poznání středověku. Restaurování pevnosti odhalilo existenci její původní výzdoby a systematické používání železa pro zpevnění její konstrukce. Vykopávky prováděné na místě odhalily rozsáhlou vodní síť a ukázaly různá období výstavby sídla. Tyto rozsáhlé restaurátorské práce byly nezbytně důležité proto, aby hrad Vincennes, který je významným stupněm v historii umění a jedním z největších středověkých hradů v Evropě, nadále obstál ve zkoušce časem.
8.4. 2008
historie

Opevněné královské sídlo

Ve 12. století postavili panovníci dynastie Capet v lese Vincennes loveckou chatu. Na počátku stoleté války Jan II, zvaný Dobrotivý, (panoval v l.1350 – 1364) zahájil práce na tvrzi v její blízkosti, které jeho syn Karel V (1364 – 1380) dokončil někdy kolem roku 1370. Kolem tvrze a panství pak byla vybudována ochranná zeď s devíti věžemi. V době smrti Karla V byly zahájeny práce na Kapli všech svatých, jejíž portál byl jedním z prvních mistrovských děl vrcholné gotiky. V průběhu nepokojných let 16. a 17. století hledali vládci útočiště za mohutnými hradbami hradu. Další stavební práce nesou známky sporadické přítomnosti Ludvíka XIV. (1643 – 1715), který zde pobýval před tím, než se v roce 1682 natrvalo usadil ve Versailles. Hrad Vincennes tak přišel o svůj statut královského sídla, ale od revoluce se stal hlavním skladištěm zbraní. Napoleon upevnil toto vojenské určení hradu svým výnosem ze dne 16. března 1808…  číst dále

5.4. 2008

Další texty historie
Základní informace místa
ID místa: 3168
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama