Nejníže položený most přes Labe v Čechách. Mezi Děčínem a Prostředním Žlebem ho roku 1874 postavila společnost Rakouské severozápadní dráhy. Výjimečně zachovalá konstrukce několikanásobných příhradových nosníků, použitá vzhledem k extrémní šikmosti mostu.
Hlavní obrázek místa
most u Prostředního Žlebu
© Jiří Špaček 06/2015
Graficke pismenko Legální možnost veřejného přístupu k mostu je pouze na levém břehu od železniční stanice Děčín - Prostřední Žleb (trať Děčín hl. n. - Dolní Žleb - Bad Schandau) nebo po labské cyklostezce. Na pravém břehu most prochází areálem přístavu Loubí a ústí do tunelu. Přechod po mostě či tunelem je samozřejmě zakázán! Zajímavý pohled na most se však otevírá ze Šibeničního vrchu od zříceniny starokatolického kostela.
Ivan Grisa (doplněk Jiří Špaček), 6.7. 2008

  historie

  Železniční most na trati Děčín východ - Prostřední Žleb
  Most vznikl jako poslední část tzv. Polabské dráhy, postavené Rakouskou severozápadní dráhou v první polovině 70. let 19. století. Kromě elektrizace na počátku 80. let 20. století se nezměnil, představuje tak jednu z nejstarších dochovaných ocelových mostních konstrukcí na našem území.
  Ivan Grisa, 6.7. 2008

  popis

  Vzhledem k místním podmínkám je most extrémně šikmý. Na pravém břehu vychází téměř bezprostředně z tunelu, na levém břehu ústí trať přímo do zhlaví stanice Děčín - Prostřední Žleb. Spodní stavba je postavena pro dvoukolejný most, druhá kolej však nebyla nikdy zřízena. Opěry a pilíře jsou postaveny z tesaných pískovcových kvádrů, nosné konstrukce na Labem jsou ocelové příhradové se spodní mostovkou, nad oběma předpolími se jedná o prvkové

  Ivan Grisa, 6.7. 2008
  Základní informace místa
  ID místa: 6458
  Typ místa: most
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6458
  Uveřejněno: 11.8.2008
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 47' 20.00"
  E 14° 13' 35.39"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Děčín  (DC)
  Obec: Děčín XV-Prostřední Žleb
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu