hrad Jasenov

Jesenov, Jezenew, Jesenv
Zřícenina hradu z přelomu 13. a 14. stol. postavená nejspíše příslušníky rodu Gutkeledů. V 16. stol. zde pod ochranou rukou Gabriela Drugetha fungovala penězokazecká dílna, která razila falešné mince.
Hlavní obrázek místa
hrad Jasenov
západní bašta jádra hradu
© Jan Ptáček, 04/2007
Graficke pismenko Od nádraží je cesta poměrně špatně značená. Já podešel podchodem pod nádražím a pak podél sportovních areálů a hypermarketů přes most a tam už je tur. značka sledovatelná. Přesto je pozornost na místě, protože občas zahýbá nečekaně úplně jinam, než by člověk čekal. Bohužel se jedná o cestu, která téměř celou dobu kopíruje hlavní a poměrně frekventovanou silnici, takže žádná romantická procházka. Až poslední úsek vesnicí Jasenov a pak pořádný výšlap až na vrchol kopce je příjemnější. Odměnou za výšlap je krásný výhled do okolí. Byl jsem tam v dubnu, takže stromy se ještě nestihly obalit listím, tak bylo vidět. Nevím jaké to je v létě. Výlet jde určitě spojit i s návštěvou blízkého hradu Brekov.
Jan Ptáček, 31.8. 2007

  historie

  Hrad Jasenov
  Hrad vznikl nejspíše na přelomu 13. a 14. stol. Podle zdrojů vlastnil statek Jasenov roku 1283 magister Petr, syn Peteně z Bačkova. Další pramen uvádí již hrad ve vlastnictví výše zmíněné Petra a to roku 1316. Dle rodinných písemností nelze vyloučit, že hrad postavili příslušníci rodu Gutkeledu. Petr se pokusil zabít krále Karla Roberta. Po potlačení této vzpoury mu byl zabaven všechen majetek a Jasenov s blízkým Brekovem získal Jan Drugeth z

  Jan Ptáček (podle Miroslav Plaček, Martin Bóna: Encyklopedie Slovenských hradů, Libri, Praha, 2007), 31.8. 2007

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Slovensko
  Prešovský