hrad Jasenov

Jesenov, Jezenew, Jesenv
Zřícenina hradu z přelomu 13. a 14. stol. postavená nejspíše příslušníky rodu Gutkeledů. V 16. stol. zde pod ochranou rukou Gabriela Drugetha fungovala penězokazecká dílna, která razila falešné mince.
Hlavní obrázek místa
hrad Jasenov
západní bašta jádra hradu
© Jan Ptáček, 04/2007
Graficke pismenko Od nádraží je cesta poměrně špatně značená. Já podešel podchodem pod nádražím a pak podél sportovních areálů a hypermarketů přes most a tam už je tur. značka sledovatelná. Přesto je pozornost na místě, protože občas zahýbá nečekaně úplně jinam, než by člověk čekal. Bohužel se jedná o cestu, která téměř celou dobu kopíruje hlavní a poměrně frekventovanou silnici, takže žádná romantická procházka. Až poslední úsek vesnicí Jasenov a pak pořádný výšlap až na vrchol kopce je příjemnější. Odměnou za výšlap je krásný výhled do okolí. Byl jsem tam v dubnu, takže stromy se ještě nestihly obalit listím, tak bylo vidět. Nevím jaké to je v létě. Výlet jde určitě spojit i s návštěvou blízkého hradu Brekov.
Jan Ptáček, 31.8. 2007

  historie

  Hrad Jasenov
  Hrad vznikl nejspíše na přelomu 13. a 14. stol. Podle zdrojů vlastnil statek Jasenov roku 1283 magister Petr, syn Peteně z Bačkova. Další pramen uvádí již hrad ve vlastnictví výše zmíněné Petra a to roku 1316. Dle rodinných písemností nelze vyloučit, že hrad postavili příslušníci rodu Gutkeledu. Petr se pokusil zabít krále Karla Roberta. Po potlačení této vzpoury mu byl zabaven všechen majetek a Jasenov s blízkým Brekovem získal Jan Drugeth z

  Jan Ptáček (podle Miroslav Plaček, Martin Bóna: Encyklopedie Slovenských hradů, Libri, Praha, 2007), 31.8. 2007
  Základní informace místa
  ID místa: 5633
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?5633
  Uveřejněno: 16.10.2007
  Geolokace místa
  WGS84   N 48° 53' 28.23"
  E 21° 54' 40.79"
  Země: Slovensko
  Kraj: Prešovský
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu