čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zámek přestavěný z hradu. Staré dřevěné sídlo z 13. st. přestavěno kol. r. 1357 na kamenný hrad. Po r. 1478 přestavba na výstavné sídlo již zámeckého charakteru. Po požáru r. 1583 přestavěn renesančně. Po r. zpustlý zámek opraven, dnes sídlem muzea.
Hlavní obrázek místa
východní křídlo
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

dějiny hradu

Nejstarší panské sídlo v Dębnie bylo postaveno rodinou erbu gryfa již ve 13. století, snad wislickým kastelánem Swietoslawm (1284-88). Mělo jen zemní dřevohlinité opevnění, v první polovině 14. století patřilo sídlo Mszcujowi z rodu Pobogów a jeho synovi Jakubovi, za nichž bylo dřevěné sídlo vypáleno. Před rokem 1357 přinesla starší Jakubova dcera Kenna Drbno věnem Petrovi erbu Odrowąż, který postavil nové sídlo, snad v podobě obytné věže s kaplí zmiňovanou roku 1362. Za Petrových potomků poněkud upadala rodová prestiž, pozvednul ji až jeho pravnuk Jakub, který se ve službách Jagellovců dosáhl vysokých zemských úřadů až roku 1478 získal ten nejvyšší, úřad krakovského kastelána. Právě on nechal na místě starého sídla vybudovat výstavnou lehce opevněnou rezidenci již zámeckého charakteru. Po Jakubově smrti roku 1490 připadl jeho majetek příbuzným a roku 1583 byl ...
Zany, 5.6. 2005

  historie

  popis hradu
  Pouze palisádou lehce opevněná rezidence využila pozůstatků po svém raně gotickém předchůdci. Na nízkém oválném návrší o osách 30 a 60 m obtočeném příkopem byl postaven nepravidelný čtverhran o rozměrech cca 25x40 m. Lichoběžné nádvoří obklopovaly čtyři nepravidelně rozmístěné jednopatrové podsklepené paláce dotýkající se navzájem nárožími. Do výše poloviny přízemí je zdivo kamenné, výše je

  Zany, 5.6. 2005

  Půdorys místa

  půdorys, shora sklep, přízemí, 1. patro
  © Lidia Luchter-Krupińska: Dębno - przewodnik, Muzeum okręgowe w Tarnowie, 2001
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Zamek w Dębnie
  Dębno 1
  32-100 Dębno
  Tel: +48 14 6658035
  URL: http://www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=4
  Základní informace místa
  ID místa: 3220
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3220
  Uveřejněno: 5.6.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama