Sídlo založili ve 14.-15. stol. zřejmě Bebekovci. Od r. 1557 jej spravovali a později vlastnili Andrássyovci (Andrášiovci). V 17. stol. přestavěno. Poté znovu na konci 18. stol., kdy vznikl i anglický park. Za Emanuela I. v letech 1881-1886 zámek přestavěn do dnešní podoby. V r. 1945 zestátněn.
Hlavní obrázek místa
Kaštieľ Betliar
© Ján Katrenič, 10/2013

Graficke pismenko Zámek má velice cennou knihovnu, která obsahuje více než 15 000 svazků historické, především cizojazyčné literatury z oboru teologie, historie, státovědy a zeměpisu. Zámek vlastní též vzácnou sbírku zbraní od středověku až po 19. století, stejně tak i lovecké trofeje a exotické suvenýry z celého světa, především z Asie a Afriky.
Před zámkem se rozprostírá francouzská zahrada a na ni navazující přírodní park s velice důmyslným systémem vodních kanálů s rybníky, fontánami a vodopádem.
V současné době má park rozlohu cca 80 ha.
Betliarský zámek byl v letech 1988-1994 kompletně zrekonstruován a získal mezinárodní ocenění Europa Nostra.
Scratt, 29.11. 2013

  historie

  Betliar byl součástí brzotínského panství, které ve středověku vlastnil rod Bebekovců. Zřejmě právě oni si někdy ve 14.-15. století na místě dnešního zámku nechali postavit malé opevněné sídlo, nejspíše tvrz, které bylo později několikrát přestavěno a rozšířeno. V roce 1566 museli Bebekovci území Horního Uherska opustit, jejich majetek připadl císařskému dvoru a spravovali jej kapitáni z hradu Krásna Hôrka. Těmi se od roku 1578 stali

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.betliar.eu , http://www.snm.sk/?kastiel-betliar-o-muzeu , Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, 10.11. 2015


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Košický,  Rožňava  ( RV ),
  OOO