Hrad nechal postavit Giorgio Orsini roku 1472 nad vesnicí Kritinia, která byla založena uprchlíky z Kréty před tureckou okupací. Později za italské okupace používán jako námořní základna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Hrad Kritinia se nachází asi 2 km severozápadně od obce Kritinia a 55 km od města Rhodos. Hrad je volně přístupný. Vede sem asfaltová silnice a hned pod hradem je parkoviště. Uvnitř jsou pozůstatky kaple svatého Pavla a novějších budov. Celý hrad je směsí byzantské a benátské architektury, na zdech se dochovaly znaky některých mistrů. Hrad patří k nejzachovalejším na ostrově, protože byl používán ještě během italské okupace jako námořní základna. Z hradu je krásný výhled na pobřeží a malé ostrůvky.
Luděk Vláčil, 14.3. 2015
historie

Kastellos (Κάστελλος),

Hrad postavil mistr Giorgio Orsini da Sebenico roku 1472 nad vesnicí Kritinia založenou uprchlíky z Kréty, kteří sem uprchli před tureckou okupací. Z důvodu nebezpečí útoku pirátů byla však později vesnice přesunuta 2 km do vnitrozemí. Až do osvobození souostroví Dodekanésos se nazývala Kastellos podle latinského "castellum", což znamená pevnost. Dnes je většina zbytků původní osady zaplavena a zůstaly z ní jen trosky kostela. V roce 1480 se osmanské vojsko s velkou početní převahou pokoušelo hrad několikrát dobýt, vždy však bez úspěchu. Johanité jej poté znovu opravili. V roce 1658 se Francesco Morosini z Benátek pokusil dobýt Rhodos vyloděním na pláži Kamiros, ale jeho vojsko bylo odraženo. V průběhu staletí byl hrad několikrát přestavěn. Během italské okupace byl hrad využíván jako námořní základna a proto je nejzachovalejším hradem na Rhodosu.

Luděk Vláčil, 14.3. 2015

pověsti

Podle pověsti měl nejstarší syn Katerase a vnuk Mínóse (krétského krále) Athaimeles opustit svou rodnou zem poté, co mu bylo vyřčeno kruté proroctví, podle něhož měl Athaimeles zabít svého vlastního otce. Po opuštění rodných břehů měl přistát na ostrově Rhodos a založit zde Kritinii.

Luděk Vláčil, 14.3. 2015

Komentáře

Řecko, Jižní Egeis, Rhodos

Místa v okolí

 Kamiros
Základní informace místa
ID místa: 12055
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama