Hrad založen Geoffreyem de Marisco na začátku 13. stol. u brodu přes řeku Maigue. V držení Fitzgeraldů od roku 1228 až do 17. stol. V roce 1657 pobořen na příkaz Olivera Cromwella. Od roku 1982 ve státní památkové péči.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od JZ, přes řeku.
© Pavel Semple, 07/2016
Zříceniny vodního hradu Adare se rozkládají na pravém břehu řeky Maigue u stejnojmenného městečka v hrabství Limerick na západě Irska. Hrad je znám také jako Desmond Castle (hrad Desmondů). Adare je turisticky velmi atraktivní a vyhledávané místo, proto je tu především v létě velmi rušno. Kromě hradu jsou zde také tři středověké kláštery, trinitariánský přímo v městečku, tzv. Černý augustiniánský klášter (Black Abbey) na levém břehu řeky téměř naproti hradu a zříceniny františkánského kláštera pár set metrů od hradu proti proudu řeky. Dále návštěvníky láká golfové hřiště a zajímavé obchody se suvenýry. Do Adare je možno dojet autobusem z Limericku. Přímo v centru je parkoviště za informačním centrem, ve kterém je záhodno návštěvu začít. Hrad je možno navštívit jedině s průvodcem v rámci organizovaných výprav, které začínají právě v infocentru. Zde se prodávají vstupenky do hradu a ve stanovenou dobu odtud odjíždějí minibusy ke hradu. Přímo u hradu je tak zbytečné na vstup čekat, přes elektrickou bránu se k němu ani nedá dostat. Tento nezvyklý postup návštěv je dán asi tím, že u hradu není místo k parkování a silnice je velmi vytížená. Silniční kamenný most přes řeku nabízí krásný pohled na hrad, nemá ale chodníky a je tak třeba se mít na pozoru.
Pavel Semple, 13.9. 2017
popis

Hrad stojí v rovině na pravém (severním) břehu řeky Maigue. Tato poloha umožňovala kontrolu říční dopravy a napájení hradních příkopů vodou. Jádro hradu je od řeky vzdáleno přibližně 30 m. Je téměř kruhového půdorysu, jeho obvodová hradba ale vytváří dvě ostrá nároží v místech, kde na ni navazují hradby předhradí. Severní a západní úsek obvodové hradby jádra hradu s půlkruhovou baštou na západní straně vznikly na začátku 13. stol. O něco pozdější je jižní a východní úsek hradby na straně předhradí. Na východní straně dominují jádru hradu trosky obdélného donjonu (obranné a obytné věže). Východní zeď donjonu je součástí vnějšího obvodu jádra hradu. Severní strana donjonu stojí dosud v plné výšce tří pater, zatímco jižní strana až na přízemí zanikla. Tento stav může být důsledkem boření hradu v roce 1657. V přízemí donjonu jsou tři valeně klenuté prostory, které sloužily jako skladiště a vězení. Klenby s přepážkami byly…  číst dále

Pavel Semple, 13.9. 2017

historie

Jméno Adare pochází z irského Ath Dara (Dubový brod). Hradu mohla předcházet kruhová pevnost (rath, ringfort). Těch bylo po celém Irsku přes 40 000. Jedná se o staré keltské usedlosti, které byly obehnané palisádou, valem a příkopem. Jejích stáří bylo v rozmezí 2000-1000 let. Tato konkrétní pevnost stála ve strategické poloze u brodu a podle tradice patřila místnímu klanu O’Donovanů. První zmínka o Adare je z roku 1226. V tomto roce získal Geoffrey de Marisco povolení od krále Jindřicha III. Anglického k pořádání ročního trhu na svém panství Adare. Geoffrey byl velmi mocný šlechtic, několikrát držel úřad královského místodržícího v Irsku. Právě on mohl založit dnešní hrad. Po roce 1228 byl ale v nepřízni krále a panství tak přešlo na Fitzgeraldy. Geoffrey zemřel v exilu v roce 1245. FitzGeraldové drželi Adare až do 17. stol. Do roku 1534 byl hrad v rukou rodové větve hrabat z Kildare (hrabata od roku…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační centrum), 13.9. 2017

pověsti

Zajímavosti

Podle vyprávění průvodkyně byly při nedávném archeologickém výzkumu hradu v příkopu nalezeny kosterní pozůstatky mladého Anglonormana, který zemřel ve věku přibližně 25 let. Že šlo o Anglonormana, mělo být zjištěno ze zubní anomálie, která má být pro ně typická. V jádře hradu rostou dva tisy. Ty jsou, jak známo, jedovaté pro hmyz, ptáky a dobytek. Tisy bývaly tradičně sázeny na irských hřbitovech jednoduše jako záruka toho že dobytek pak na hřbitov nepoleze.

Pavel Semple, 13.9. 2017

Půdorys místa


© Tom McNeill, Castles in Ireland: Feudal Power in a Gaelic World, Tailer & Francis e-library, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 13648
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama