Hrad založen Geoffreyem de Marisco na začátku 13. stol. u brodu přes řeku Maigue. V držení Fitzgeraldů od roku 1228 až do 17. stol. V roce 1657 pobořen na příkaz Olivera Cromwella. Od roku 1982 ve státní památkové péči.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od JZ, přes řeku.
© Pavel Semple, 07/2016
Zříceniny vodního hradu Adare se rozkládají na pravém břehu řeky Maigue u stejnojmenného městečka v hrabství Limerick na západě Irska. Hrad je znám také jako Desmond Castle (hrad Desmondů). Adare je turisticky velmi atraktivní a vyhledávané místo, proto je tu především v létě velmi rušno. Kromě hradu jsou zde také tři středověké kláštery, trinitariánský přímo v městečku, tzv. Černý augustiniánský klášter (Black Abbey) na levém břehu řeky téměř naproti hradu a zříceniny františkánského kláštera pár set metrů od hradu proti proudu řeky. Dále návštěvníky láká golfové hřiště a zajímavé obchody se suvenýry. Do Adare je možno dojet autobusem z Limericku. Přímo v centru je parkoviště za informačním centrem, ve kterém je záhodno návštěvu začít. Hrad je možno navštívit jedině s průvodcem v rámci organizovaných výprav, které začínají právě v infocentru. Zde se prodávají vstupenky do hradu a ve stanovenou dobu odtud odjíždějí minibusy ke hradu. Přímo u hradu je tak zbytečné na vstup čekat, přes elektrickou bránu se k němu ani nedá dostat. Tento nezvyklý postup návštěv je dán asi tím, že u hradu není místo k parkování a silnice je velmi vytížená. Silniční kamenný most přes řeku nabízí krásný pohled na hrad, nemá ale chodníky a je tak třeba se mít na pozoru.
Pavel Semple, 13.9. 2017
popis

Hrad stojí v rovině na pravém (severním) břehu řeky Maigue. Tato poloha umožňovala kontrolu říční dopravy a napájení hradních příkopů vodou. Jádro hradu je od řeky vzdáleno přibližně 30 m. Je téměř kruhového půdorysu, jeho obvodová hradba ale vytváří dvě ostrá nároží v místech, kde na ni navazují hradby předhradí. Severní a západní úsek obvodové hradby jádra hradu s půlkruhovou baštou na západní straně vznikly na začátku 13. stol. O něco pozdější je jižní a východní úsek hradby na straně předhradí. Na východní straně dominují jádru hradu trosky obdélného donjonu (obranné a obytné věže). Východní zeď donjonu je součástí vnějšího obvodu jádra hradu. Severní strana donjonu stojí dosud v plné výšce tří pater, zatímco jižní strana až na přízemí zanikla. Tento stav může být důsledkem boření hradu v roce 1657. V přízemí donjonu jsou tři valeně klenuté prostory, které sloužily jako skladiště a vězení. Klenby s přepážkami byly…  číst dále

Pavel Semple, 13.9. 2017

historie

Jméno Adare pochází z irského Ath Dara (Dubový brod). Hradu mohla předcházet kruhová pevnost (rath, ringfort). Těch bylo po celém Irsku přes 40 000. Jedná se o staré keltské usedlosti, které byly obehnané palisádou, valem a příkopem. Jejích stáří bylo v rozmezí 2000-1000 let. Tato konkrétní pevnost stála ve strategické poloze u brodu a podle tradice patřila místnímu klanu O’Donovanů. První zmínka o Adare je z roku 1226. V tomto roce získal Geoffrey de Marisco povolení od krále Jindřicha III. Anglického k pořádání ročního trhu na svém panství Adare. Geoffrey byl velmi mocný šlechtic, několikrát držel úřad královského místodržícího v Irsku. Právě on mohl založit dnešní hrad. Po roce 1228 byl ale v nepřízni krále a panství tak přešlo na Fitzgeraldy. Geoffrey zemřel v exilu v roce 1245. FitzGeraldové drželi Adare až do 17. stol. Do roku 1534 byl hrad v rukou rodové větve hrabat z Kildare (hrabata od roku…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační centrum), 13.9. 2017

pověsti

Zajímavosti

Podle vyprávění průvodkyně byly při nedávném archeologickém výzkumu hradu v příkopu nalezeny kosterní pozůstatky mladého Anglonormana, který zemřel ve věku přibližně 25 let. Že šlo o Anglonormana, mělo být zjištěno ze zubní anomálie, která má být pro ně typická. V jádře hradu rostou dva tisy. Ty jsou, jak známo, jedovaté pro hmyz, ptáky a dobytek. Tisy bývaly tradičně sázeny na irských hřbitovech jednoduše jako záruka toho že dobytek pak na hřbitov nepoleze.

Pavel Semple, 13.9. 2017

Půdorys místa


© Tom McNeill, Castles in Ireland: Feudal Power in a Gaelic World, Tailer & Francis e-library, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 13648
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama