Podle svědectví dětí se zjevila Panna Maria zalitá sluneční září. Předpověděla konec války. Základní kámen baziliky posvěcen r. 1928 a r. 1953 vysvěcena. Uvnitř hroby všech tří dětí. Bazilika postavena z kamene v neobarokním slohu. Nad hlavním vchodem socha Panny Marie Růžencové.
Hlavní obrázek místa
Bazilika Panny Marie Růžencové v portugalském městě Fátima.
© Pavel Vítek 06/2005
Fátima má asi 10 000 obyvatel. Leží v okrese Santarém ve středním Portugalsku, 187 km jižně od města Porto a 123 km severně od Lisabonu. Fátima přitahuje věřící z celého světa. Stala se známým poutním místem po tom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem, pastýřům, údajně zjevila Panna Maria.
Pavel Vítek, 8.5. 2021
popis

Plány kostela Panny Marie Růžencové vypracoval holandský architekt Gerard van Krieken. Titul Basilica minor kostelu udělil papež Pius XII. v roce 1954. V okenních vitrážích jsou znázorněna zdejší mariánská zjevení. Celá bazilika je postavena z kamene v neobarokním slohu a vnitřní oltáře jsou vyrobeny z portugalského mramoru. Chrám má 70,5 metrů na délku a 37 metrů na šířku. Na fasádě se nalézají mramoroví andělé od Albana Françy. Kostelní věž je vysoká 65 metrů a zakončuje ji bronzová koruna o hmotnosti 7.000 kg a kříž, který je v noci podsvícený. Zvonkohru tvoří 62 zvonů, z nichž největší váží 3.000 kg. Uvnitř baziliky se nachází 15 oltářů. Mezi poklady kostela patří irská monstrance z roku 1949. Chrámové varhany pocházejí z roku 1952. Skládají se z pěti samostatných částí, které byly složeny dohromady roku 1962. Nad hlavním vchodem do baziliky stojí ve výklenku mohutná socha Panny Marie Růžencové, vysoká 4,73…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.fatima.pt/pt/locations/santuario-nossa--senhora-rosario-fatima, 8.5. 2021

historie

Původně muslimskými Maury obývaný region Santarem byl v roce 1147 dobyt křesťanskými Portugalci. Svůj arabský název získalo místo podle legendy o Fátimě, krásné dceři maurského šlechtice, pojmenované po dceři proroka Mohameda. Ta měla být v roce 1158 poté, co byla unesena křesťanskými dobyvateli a prodána hraběti z Ourém, z lásky k němu pokřtěna a vzala si ho za muže. Ve městě, které po ní její potomci pojmenovali, měla mít také své místo posledního odpočinku. Zázrakem ve Fátimě se podle svědectví dětí, které jako první byly svědky zjevení Panny Marie, stala Panna Maria zalitá sluneční září. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Zjevení pokračovala, při posledním zjevení 13. října 1917 se do doliny Iria vypravilo 70 tisíc lidí včetně novinářů a fotografů. Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fátimě v roce 1930. Jedním z velkých ctitelů Panny Marie Fatimské byl také papež Jan…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.fatima.pt/pt/locations/santuario-nossa--senhora-rosario-fatima, 8.5. 2021

Portugalsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15684
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama