Nejdůležitější památka města je bazilika della Santa Casa a Loretánská chýše. Bazilika vystavěna v roce 1469. Svatá chýše je z roku 1509. Jádro Svaté chýše představuje obdélná stavba se třemi stěnami z pískovcového zdiva obloženého mramorem.
Hlavní obrázek místa
Svatá chýše v bazilice della Santa Casa v italském Loretu.
© Pavel Vítek 09/2012
Loreto je město a katolické poutní místo ve střední Itálii, v provincii Ancona, v oblasti Marche. Město najdeme na východní straně Itálie u Jaderského moře. Leží u dálnice A14, která spojuje sever a střed Itálie s jihem země po východní straně poloostrova. Loreto je vzdáleno 30 km jižně od Ancony a 130 km severně od Pescary.
11.6. 2020
popis

Jádro Svaté chýše, nacházející se dnes v Loretu, představuje obdélná stavbička o rozměrech zhruba 9 na 4 metry se třemi „původními“ stěnami z pískovcového zdiva o tloušťce asi 50 cm, sahajícími do výše kolem 3 metrů, směrem vzhůru navazuje pozdější zdivo cihelné. Vnitřek zčásti pokrývají nástěnné malby z konce 14. století. Prostor doplňuje novodobější valená klenba, pozdějším přídavkem je i čtvrtá stěna v místech, kde původní stavba v Nazaretu navazovala na grottu, jeskyni, ve skále. Srovnání Svaté chýše a grotty v Nazaretu ukazuje, že obě části si navzájem odpovídají. Připevnění ke skále v Nazaretu se shoduje s roztečí stěn v Loretu.

Pavel Vítek, 11.6. 2020

historie

Loreto je po Římu druhým nejvýznamnějším poutním místem Itálie. Ročně je navštíví asi 3 miliony lidí. Je rozložené na pahorku nedaleko pobřeží Jaderského moře. Nejdůležitější památkou města je bazilika della Santa Casa a Loretánská chýše. Renesanční bazilika byla vystavěna v roce 1469. Přímo ve středu kostela stojí samotná Svatá chýše, obezděná renesančním bohatě zdobeným mramorovým obložením v podobě kvádru, podle návrhu Donata Bramanteho z roku 1509. Svatá chýše je údajně domem, kde žila samotná Panna Marie. Nad hlavním oltářem se tyčí socha svaté Panny Loretánské. Podle tradice se tu každoročně 8. září slaví narození Panny Marie. Svátek Panny Loretánské se oslavuje 10. prosince. Svatá chýše, nebo Svatý domek je navenek upraven renesančním mramorovým obložením. Bazilika je postavena ve tvaru latinského kříže; po bocích se nachází celkem 12 kapliček. Kopuli postavil Giuliano da Sangallo v letech 1499 -1500 s malbou od C. Maccariho z r. 1907.…  číst dále

Pavel Vítek, 11.6. 2020

pověsti

Svatá chýše, italsky Santa Casa, je označení pro údajný dům Panny Marie, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Loretánská legenda praví, že dům byl nejprve, prý roku 1291, přenesen anděly do Tersata, dnešní Rijeky, v Dalmácii. Následně byl přenesen na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony, poté popoletěl o kousek dále a nakonec přistál na cestě vedoucí do městečka Recanati. Třeba říci, že tato legenda je doložena až z podstatně pozdější doby, poprvé ji sepsal administrátor Svaté chýše Pier Giorgio Terramano v roce 1472. Realističtější verze hovoří o tom, že „svaté kameny z domu Panny Marie“ nechal ze Svaté země do Itálie v roce 1294 převézt epeirský despota Nikeforos Angelos jako dar u příležitosti svatby své dcery. Teprve v pozdější době se, snad pod vlivem různých legend o zázračně přenesených soškách…  číst dále

Pavel Vítek, 11.6. 2020

Itálie, Marche,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14976
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama