Římský chrám osady Vicus Ausonae z 1. nebo 2. stol. bez dobových informací. Obdélná cella se vstupním sloupovým portikem a zděnou základnou. Od 11. stol. součást románského paláce hrabat z Montcada. Chrám objeven při demolici paláce r. 1882. Jeden ze dvou kompletních římských chrámů ve Španělsku.
Hlavní obrázek místa
Chrám od JV.
© Pavel Semple 10/2019
Katalánské město Vic je správním centrem kraje Osona. Žije v něm přibližně 45 000 obyvatel. Vic leží v široké horské kotlině řeky el Gurri 70 km severně od Barcelony. Z centra Barcelony jedou do Vicu příměstské vlaky na trase R3. Při nástupu je třeba se ujistit, že vlak jede až do Vicu. Některé vlaky pokračují dál na sever do francouzské pohraniční stanice Latour-de-Carol. Středověké centrum Vicu má hlavní náměstí Placa Mayor, obklopené domy různých slohů od gotiky po modernismus a spoustu křivolakých středověkých uliček. Dále tu stojí katedrála vysvěcená v roce 1038. Její součástí je 46 m vysoká románská zvonice z poloviny 11. stol. U kostela Piety (Eglesia de la Pietat) stojí římský chrám, dnes jeden ze dvou kompletních římských chrámů ve Španělsku. Chrám je přístupný v návštěvní době. Je využíván k výstavám a přednáškám.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a časopis Země Světa, Provincie Barcelona, duben 2017), 25.7. 2021
popis

Antický chrám ve Vicu je římská chrámová stavba s obdélnou cellou a vstupním sloupovým portikem na krátké východní straně. Korintské sloupy nesou trojúhelný tympanon. Do chrámu se vstupuje vysokým pravoúhlým portálem. Rozměry základny chrámu jsou 19 x 10 m. Cella má rozměry 12,10 x 10 m. Portikus je tedy široký necelých 7 m. Výška chrámu je 11,5 m. Zdivo celly je stavěno ve stylu opus africanum. Vertikálně kladené kamenné kvádry vytvářejí pilíře uvnitř zdiva. Mezi dvěma vertikálními kvádry je vždy jeden horizontálně položený kvádr. Zbytek zdiva mezi těmito pilíři je vyzděn z menších kamenů. Tento způsob zdění má původ v Africe a sahá do doby Kartága. Ve středověku sloužil interiér chrámu jako malý centrální dvůr čtyřkřídlého trojpodlažního paláce hrabat z Montcada. Obvodové zdi celly byly nádvorními zdmi paláce. V severní zdi chrámu jsou patrné dva zazděné středověké otvory paláce. Římské kvádry v základně mají značky jednotlivých kameníků.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://patronatestudisosonencs.cat/ca/The-Roman-Temple), 25.7. 2021

historie

Římské jméno zdejšího osídlení bylo Vicus Ausonae (Vesnice Ausonae), zkráceně Ausa. Ve staré katalánštině se proto začalo osadě říkat jednoduše Vich. V roce 1913 byla z katalánštiny odstraněna němá koncovka h. Od roku 1982 je proto oficiální jméno města Vic. Někdy v 1. nebo 2. stol. byl postaven zdejší římský chrám. O jeho historii se ale nic neví. Město Vic bylo v 8. a 9. stol. střídavě v křesťanském a maurském držení. Maurové na začátku 8. stol. zabrali většinu Pyrenejského poloostrova. Vic zničili při nájezdu v roce 788. Pouze jedna čtvrtina města byla obnovena. K dalšímu nájezdu došlo v roce 826. O obnovu se postaral Wilfred I. Chlupatý, kníže z Barcelony, v roce 878. V té době se Vic definitivně vrátil do rukou křesťanů. Od té doby patřila jedna část města knížatům z Barcelony a druhá biskupům z Vicu. V 11. stol. byl římský chrám ze všech stran obestavěn palácem hrabat z Montcada…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 25.7. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama