Římský chrám osady Vicus Ausonae z 1. nebo 2. stol. bez dobových informací. Obdélná cella se vstupním sloupovým portikem a zděnou základnou. Od 11. stol. součást románského paláce hrabat z Montcada. Chrám objeven při demolici paláce r. 1882. Jeden ze dvou kompletních římských chrámů ve Španělsku.
Hlavní obrázek místa
Chrám od JV.
© Pavel Semple 10/2019
Katalánské město Vic je správním centrem kraje Osona. Žije v něm přibližně 45 000 obyvatel. Vic leží v široké horské kotlině řeky el Gurri 70 km severně od Barcelony. Z centra Barcelony jedou do Vicu příměstské vlaky na trase R3. Při nástupu je třeba se ujistit, že vlak jede až do Vicu. Některé vlaky pokračují dál na sever do francouzské pohraniční stanice Latour-de-Carol. Středověké centrum Vicu má hlavní náměstí Placa Mayor, obklopené domy různých slohů od gotiky po modernismus a spoustu křivolakých středověkých uliček. Dále tu stojí katedrála vysvěcená v roce 1038. Její součástí je 46 m vysoká románská zvonice z poloviny 11. stol. U kostela Piety (Eglesia de la Pietat) stojí římský chrám, dnes jeden ze dvou kompletních římských chrámů ve Španělsku. Chrám je přístupný v návštěvní době. Je využíván k výstavám a přednáškám.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a časopis Země Světa, Provincie Barcelona, duben 2017), 25.7. 2021
popis

Antický chrám ve Vicu je římská chrámová stavba s obdélnou cellou a vstupním sloupovým portikem na krátké východní straně. Korintské sloupy nesou trojúhelný tympanon. Do chrámu se vstupuje vysokým pravoúhlým portálem. Rozměry základny chrámu jsou 19 x 10 m. Cella má rozměry 12,10 x 10 m. Portikus je tedy široký necelých 7 m. Výška chrámu je 11,5 m. Zdivo celly je stavěno ve stylu opus africanum. Vertikálně kladené kamenné kvádry vytvářejí pilíře uvnitř zdiva. Mezi dvěma vertikálními kvádry je vždy jeden horizontálně položený kvádr. Zbytek zdiva mezi těmito pilíři je vyzděn z menších kamenů. Tento způsob zdění má původ v Africe a sahá do doby Kartága. Ve středověku sloužil interiér chrámu jako malý centrální dvůr čtyřkřídlého trojpodlažního paláce hrabat z Montcada. Obvodové zdi celly byly nádvorními zdmi paláce. V severní zdi chrámu jsou patrné dva zazděné středověké otvory paláce. Římské kvádry v základně mají značky jednotlivých kameníků.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://patronatestudisosonencs.cat/ca/The-Roman-Temple), 25.7. 2021

historie

Římské jméno zdejšího osídlení bylo Vicus Ausonae (Vesnice Ausonae), zkráceně Ausa. Ve staré katalánštině se proto začalo osadě říkat jednoduše Vich. V roce 1913 byla z katalánštiny odstraněna němá koncovka h. Od roku 1982 je proto oficiální jméno města Vic. Někdy v 1. nebo 2. stol. byl postaven zdejší římský chrám. O jeho historii se ale nic neví. Město Vic bylo v 8. a 9. stol. střídavě v křesťanském a maurském držení. Maurové na začátku 8. stol. zabrali většinu Pyrenejského poloostrova. Vic zničili při nájezdu v roce 788. Pouze jedna čtvrtina města byla obnovena. K dalšímu nájezdu došlo v roce 826. O obnovu se postaral Wilfred I. Chlupatý, kníže z Barcelony, v roce 878. V té době se Vic definitivně vrátil do rukou křesťanů. Od té doby patřila jedna část města knížatům z Barcelony a druhá biskupům z Vicu. V 11. stol. byl římský chrám ze všech stran obestavěn palácem hrabat z Montcada…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 25.7. 2021

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 15830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama