Novověký hrad založil Petr Perenyi v 1. pol. 16. stol. Starší Červenou věž mohl postavit Štěpán Paloczi v 2. pol 15. stol. V letech 1616-1711 majetek rodu Rákoczi. Za nich hrad přestavěn na zámek. Několikrát obsazen císařským vojskem. V letech 1875-1945 patřil Windischgrätzům.
Hlavní obrázek místa
Červená věž s renesančním arkádovým schodištěm.
© Pavel Semple 04/2019
Město Sárospatak má přibližně 12000 obyvatel (2017). Leží v malebné poloze na břehu Bodrogu pod Zemplínskými vrchy (Zempléni hegység), nedaleko od hranice se Slovenskem. Za pozornost stojí především zdejší renesanční hrad Rákóczi vár (hrad rodu Rákóczi), přestavěný na zámek. Dnes je v něm muzeum věnované tomuto šlechtickému rodu. Návštěva muzea je formou samostatné prohlídky. Prohlídka Červené věže je možná jedině s průvodcem a jedině v maďarštině. Uvnitř věže jsou popisy také v angličtině. Z věže je nádherný výhled na město a do okolí. Severně od zámku stojí bazilika z konce 15. stol. Město se nachází ve známé vinařské oblasti Tokaj. Necelé 2 km severozápadně odtud jsou vinné sklepy Hercegkút, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Do Sárospataku jedou přímé vlaky z Miškovce (Miskolc). Ty pokračují dál do nedalekého pohraničního města Sátoraljaújhely. Přeshraniční vlakové spojení se Slovenským Novým Mestem v současnosti nefunguje (2019), je tedy třeba jít pěšky. Vzdálenost mezi oběma vlakovými stanicemi je 2,5 km. Na maďarské straně jsou na kopci nad městem k vidění pozůstatky hradu.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 19.11. 2020
popis

Novověký hrad v Sárospataku dal postavit Petr Perenyi v letech 1534-1537. Byl založen v nevýrazné poloze nad řekou Bodrog. Šestiboký hrad se čtyřmi nárožními bastiony na severní a západní straně uzavřela obvodová hradba. Před ní byl vyhlouben kruhový příkop. Ve vnitřním prostoru stál mohutný, volně stojící čtvercový donjon (obranná a obytná věž), dnes známý jako Červená věž. Ten může pocházet z období 1471-1482. Vzhledem k pozdní době jeho vzniku měla obranná část donjonu podobu bateriové věže pro palné zbraně, od ručních až po děla. Ještě v průběhu 16. stol. byl donjon propojen se severním bastionem zámeckou budovou, tzv. Perenyiho křídlem. V 1. pol. 17. stol. nechal Jiří I. Rákoczi postavit další tři zámecká křídla. Dvě z nich byla postavena podél hradby na severní a západní straně, třetí křídlo spojilo západní bastion s donjonem. Vznikl tak silně kosodélný čtyřkřídlý renesanční zámek s nádvořím. Bastiony se staly…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://varlexikon.hu/sarospatak)., 19.11. 2020

Další texty popis
historie

Sárospatak, v překladu Šarišský či Blatný Potok, byl povýšen na město králem Emrichem v roce 1201. Město stálo na obchodní stezce z Maďarska do Polska. Král Zikmund povýšil Sárospatak v roce 1429 na svobodné královské město. Od roku 1460 mělo trhové právo. Během 15. stol. měl rod Paloczi ve městě dvě opevněná sídla. V roce 1465 dostal László Paloczi svolení od krále Matyáše Korvína své sídlo opevnit zdmi a věžemi. Dnešní Červená věž (hradní donjon) mohla být postavena Štěpánem Paloczi v období 1471-1482. Posledním členem rodu byl Antal Paloczi, který zahynul v bitvě u Moháče v roce 1526. Jeho vdova byla z rodu Perenyi, hrad proto přešel do rukou jejího rodu. Sárospatak se stal hlavním rodovým sídlem. V roce 1528 byl během bojů s vojsky Jana Zápolského dobyt císařským vojskem Ferdinanda I. Habsburského. V roce 1534 uvádí Petr Perenyi, že město bylo během bojů vypáleno. V letech 1534-1537 postavil kolem Červené…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a https://varlexikon.hu/sarospatak), 19.11. 2020

Půdorys místa

Sárospatak
© https://castle.reblog.hu/a-legszebb-magyar-reneszansz-var
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Maďarsko,

Místa v okolí

 Újhely
Základní informace místa
ID místa: 15368
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama