zámek Sárospatak

Rákóczi vár
Novověký hrad založil Petr Perenyi v 1. pol. 16. stol. Starší Červenou věž mohl postavit Štěpán Paloczi v 2. pol 15. stol. V letech 1616-1711 majetek rodu Rákoczi. Za nich hrad přestavěn na zámek. Několikrát obsazen císařským vojskem. V letech 1875-1945 patřil Windischgrätzům.
Hlavní obrázek místa
Červená věž s renesančním arkádovým schodištěm.
© Pavel Semple 04/2019
Město Sárospatak má přibližně 12000 obyvatel (2017). Leží v malebné poloze na břehu Bodrogu pod Zemplínskými vrchy (Zempléni hegység), nedaleko od hranice se Slovenskem. Za pozornost stojí především zdejší renesanční hrad Rákóczi vár (hrad rodu Rákóczi), přestavěný na zámek. Dnes je v něm muzeum věnované tomuto šlechtickému rodu. Návštěva muzea je formou samostatné prohlídky. Prohlídka Červené věže je možná jedině s průvodcem a jedině v maďarštině. Uvnitř věže jsou popisy také v angličtině. Z věže je nádherný výhled na město a do okolí. Severně od zámku stojí bazilika z konce 15. stol. Město se nachází ve známé vinařské oblasti Tokaj. Necelé 2 km severozápadně odtud jsou vinné sklepy Hercegkút, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Do Sárospataku jedou přímé vlaky z Miškovce (Miskolc). Ty pokračují dál do nedalekého pohraničního ...
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 19.11. 2020

  historie

  Sárospatak, v překladu Šarišský či Blatný Potok, byl povýšen na město králem Emrichem v roce 1201. Město stálo na obchodní stezce z Maďarska do Polska. Král Zikmund povýšil Sárospatak v roce 1429 na svobodné královské město. Od roku 1460 mělo trhové právo. Během 15. stol. měl rod Paloczi ve městě dvě opevněná sídla. V roce 1465 dostal László Paloczi svolení od krále Matyáše Korvína své sídlo opevnit

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a https://varlexikon.hu/sarospatak), 19.11. 2020

  popis

  Novověký hrad v Sárospataku dal postavit Petr Perenyi v letech 1534-1537. Byl založen v nevýrazné poloze nad řekou Bodrog. Šestiboký hrad se čtyřmi nárožními bastiony na severní a západní straně uzavřela obvodová hradba. Před ní byl vyhlouben kruhový příkop. Ve vnitřním prostoru stál mohutný, volně stojící čtvercový donjon (obranná a obytná věž), dnes známý jako Červená věž. Ten může pocházet z

  Pavel Semple, zdroj: (https://varlexikon.hu/sarospatak)., 19.11. 2020
  Červená věž
  Červená věž je mohutný čtvercový donjon (obranná a obytná věž) v jádru novověkého hradu. Přesná doba jejího založení je předmětem dohadů, podle některých zdrojů ji mohl postavit Štěpán Paloczi v období 1471-1482. Podle jiných zdrojů, včetně oficiálních informačních panelů ve věži, ji spolu s hradem postavil Petr Perenyi v letech 1534-1537. V průběhu 16. stol. pak měla následovat výstavba velkého

  Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule)., 19.11. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Maďarsko,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15368
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15368
  Uveřejněno: 19.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama