stély (obelisky)

Etiopie, Aksúm
Ve 4. století n. l. kameníci vztyčovali obrovské granitové stély neboli obelisky. Na některých vyryty symboly předkřesťanských bohů. Nejvyšší stéla je dlouhá 33 metrů, asi spadla při vztyčování a je zlomená. Druhá v pořadí je tzv. římská stéla. Mezi stélami je prý potřeba hledat hrob královny ze Sáby.
Hlavní obrázek místa
Stély, obelisky, v etiopském Aksúmu.
© Pavel Vítek 03/2009
Aksúm je město v severní Etiopii, ve svazovém státě Tigraj. V roce 2005 měl Aksúm 47 320 obyvatel. Na území města se nacházelo hlavní město Aksúmského království. Aksúm je významným střediskem etiopské ortodoxní církve. Město Aksúm leží na severu Etiopie, 65 km od hranic s Eritreou. Od pobřeží Rudého moře je vzdálen asi 300 km severovýchodním směrem. Od hlavního etiopského města Addis Abeba je vzdálen asi1.000 km severním směrem. Prostranství se stélami, obelisky, se nachází téměř v centru města Aksúm, asi 800 m severně od nové katedrály Panny Marie ze Sionu.
Pavel Vítek, 23.5. 2020

  historie

  Ve 4. století n. l. se do Aksumu dostalo křesťanství a zůstalo v Etiopii hlavním náboženstvím dodnes. Tehdy také zruční kameníci vztyčovali obrovské granitové stély neboli obelisky na znamení, že jejich země bohatne a vzkvétá. Na některých stélách jsou vyryty symboly předkřesťanských bohů např. boha měsíce či boha války a boha králů. Většina proslavených aksúmských stél pochází z období 2. - 5.

  Pavel Vítek, 23.5. 2020

  popis

  Nejvyšší stéla je dlouhá 33 metrů. Slovo "dlouhá" je v tomto případě opodstatněné, protože je zlomená a leží na zemi. Stéla váží 500 tun a spadla už dávno. Je dokonce možné, že ani nikdy nestála a roztříštila se už během pokusů o vztyčení. Druhá v pořadí je tzv. římská stéla. Jde o 24 metrů vysoký a 160 tun vážící žulový obelisk. V základně je ozdoben dvěma nefunkčními dveřmi a po stranách

  Pavel Vítek, 23.5. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Etiopie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14896
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14896
  Uveřejněno: 23.5.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama