Staré radnice vznikla v roce 1507. Postavena v pozdně gotickém slohu. Dochovaly se gotické severní, východní a jižní zdi. Věž sloužila jako strážnice. V roce 1945 radnice vypálena. Rekonstrukce v l. 1946-1949. V r. 2003 zásadní rekonstrukce a obnova věžičky. V současnosti Zemská lidová knihovna.
Hlavní obrázek místa
Stará radnice v polském Olštýně.
© Pavel Vítek 05/2005
Olsztyn, česky Olštýn, je hlavní město Warmijsko-mazurského vojvodství v severním Polsku. Ve městě žije přibližně 174 tisíc obyvatel. Nachází se zde velký závod na výrobu pneumatik zn. Kormoran. Roku 1999 byla založena zdejší univerzita. Stará radnice stojí v historickém centru města na Staroměstském náměstí.
Pavel Vítek, 6.8. 2022
historie

Olsztyn patřil od 14. století k sídlům řádu Německých rytířů a od středověku je sídlem arcidiecéze. Dnes je město předním hospodářským a vzdělávacím a kulturním centrem Warmijsko-mazurského vojvodství. Budova staré radnice vznikla v roce 1507. Původně byla postavena v pozdně gotickém slohu jako stavba obdélníkového, patrového půdorysu. Dodnes se dochovaly gotické severní, východní a jižní zdi a také gotické průčelí na jižní straně. V roce 1620 radnice vyhořela stejně jako většina města. O čtyři roky později byl dům přestavěn. Jeho tvář se pak úplně změnila. Vedení města obsadilo celé patro budovy, přičemž přízemí bylo určeno pro komerční účely. Při rekonstrukci se objevila i věž, sloužící jako strážnice. Ve 2. polovině 18. století prošla budova generální rekonstrukcí. V meziválečném období vyrostlo třetí, severovýchodní křídlo budovy. Druhé, severozápadní křídlo bylo postaveno v polovině 18. století. V roce 1945…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Ratusz_w_Olsztynie, 6.8. 2022

Polsko, warmińsko-mazurskie,

Místa v okolí

 katedrála sv. Jakuba
 Olsztyn
Základní informace místa
ID místa: 16591
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama