Jeden z národních symbolů Maďarska. Největší stavba v Maďarsku. Celková rozloha 65.000 m2. Budova má 10 dvorů, 27 vchodů a 29 schodišť. Má 242 soch a přes 200 místností. Na fasádě množství erbů a soch. V hale osm sloupů z červeného mramoru. Rozčleněna na horní sněmovnu a poslaneckou sněmovnu.
Hlavní obrázek místa
Maďarský parlament v Budapešti.
© Pavel Vítek 09/2017
Maďarský parlament leží v Budapešti na nábřeží Dunaje. Hlavní průčelí budovy je obráceno směrem k řece. Hlavní vchod je ale z druhé strany, z Kossuthova náměstí. K parlamentu se můžeme dostat metrem trasou M2, tramvají linkou 2 nebo 2M, nebo městskými autobusy linkami 15 a 115. Před parlamentem je také přístaviště lodí převážející cestující po Dunaji.
Pavel Vítek, 4.9. 2021
popis

Velkolepá budova a přilehlé náměstí mají celkovou rozlohu 65.000 m2. Komplex Parlamentu je 268 metrů dlouhý a 123 metrů široký. Jeho novorenesanční kopule je 96 metrů vysoká, což má symbolický význam, připomínající datum příchodů Maďarů do vlasti v roce 896. Dále má budova ještě 10 dvorů, 27 vchodů a 29 schodišť. Zastavěná plocha činí 18 000 m2, vnitřní objem 473 000 m3. Budova má 242 soch a více než 200 místností. Budova stojí na betonové desce tvořící jeden celek. Půdorys má obdélníkový tvar, ze kterého vystupuje jen rizalit, jenž tvoří hlavní schody. Na fasádě můžeme spatřit množství erbů, soch, pilířů, má mnoho balkónů, které svými různorodými okny rovnoměrně dělí plochy stěn. Vnější stěny jsou zdobeny 88 plastikami maďarských náčelníků a králů, sedmihradských vojvodů, významných vojevůdců a dalších, kteří pozvedají zrak k 96 metrů vysoké kopuli, jež se tyčí nad symetrickými křídly budovy. Fresky v zasedacím sále zobrazují historický…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/budapestsky-parlament/, 4.9. 2021

historie

Maďarský parlament, maďarsky Országház, je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii. Budovu navrhl Maďarský architekt Imre Steindl v novogotickém stylu. Vlastní stavba proběhla v letech 1884-1902. Jde o rozlohou o největší stavbu v Maďarsku. Parlament leží v Budapešti na nábřeží Dunaje. Hlavní průčelí budovy je obráceno směrem k řece, ale hlavní vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/budapestsky-parlament/, 4.9. 2021

Maďarsko,

Místa v okolí

 Budínský hrad
Základní informace místa
ID místa: 15938
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama