Stavba antického divadla spadá do 4. stol. př. n. l. Dokončení se uskutečnilo až ve 2. stol. př. n. l. Amfiteátr se skládá ze tří částí. Skládá se z jeviště, orchestřiště uprostřed a hlediště s kaskádovitými řadami. Během hlavní sezony zde můžeme zhlédnout hudební či jiná umělecká představení.
Hlavní obrázek místa
Amfiteátr v tureckém Bodrumu.
© Pavel Vítek 06/2022
Bodrum, původně Halicarnassos, leží v mořském zálivu. Najdeme je asi 240 km jižně od Izmiru, Smyrny, a 400 km západně od Antalye. Město Bodrum leží na malém poloostrově vybíhajícím západním směrem k řeckým ostrovům. Od řeckého ostrova Kos je vzdáleno asi 12 km. Jen nedaleko od mořských břehů letoviska Bodrum stojí již po několik tisíciletí otevřené antické divadlo pod širým nebem. Jde vedle pozůstatků mauzolea a středověkého hradu o jednu z hlavních památek města a jeden z nejlépe dochovaných prvků původního města Halicarnassos. Nachází se severně od bývalého mauzolea.
Pavel Vítek, 24.11. 2022
popis

Samotná stavba amfiteátru se skládá ze tří částí, podobně jako tomu je u většiny starověkých divadel klasického řeckého typu, tedy z jeviště, které však není zcela kompletní, orchestřiště uprostřed a hlediště s kaskádovitými řadami sedadel v klenutém půlkruhu, jež bylo schopno pojmout až 13 tisíc diváků. Na některých místech si lze povšimnout vyrytých jmen, kde zřejmě sedávali sponzoři. Během hlavní sezony zde můžeme zhlédnout hudební či jiná umělecká představení nebo vystoupení v rámci kulturních festivalů. Od antického divadla se naskýtá překrásné panoráma Bodrumu.

Pavel Vítek – zdroj: https://turecko.vdetailech.cz/katalog-objektu/pamatky-a-muzea/anticky-amfiteatr, 24.11. 2022

historie

Antické město Haliokanássos založili Dórové, později zde vládli Lýdové a od 6. století před naším letopočtem Peršané. V roce 495 před naším letopočtem se tu narodil otec dějepisu Hérodotos, autor prvních ucelených dějin světa. Město proslavil perský vládce Mausólos, za jehož vlády se stalo hlavním městem provincie Kárie. Po dobytí města Alexandrem Velikým v roce 332 před naším letopočtem antický Haliokanássos začal pomalu upadat a ztratil svůj význam. Stavba antického divadla spadá do období vlády krále Mausóla, tj. do 4. stol. př. n. l. Nicméně jeho plné dokončení včetně mnoha úprav se uskutečnilo až ve století druhém před naším letopočtem, tedy v době římské.

Pavel Vítek – zdroj: https://turecko.vdetailech.cz/katalog-objektu/pamatky-a-muzea/anticky-amfiteatr, 24.11. 2022

Komentáře

Turecko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 16868
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama