Stavba antického divadla spadá do 4. stol. př. n. l. Dokončení se uskutečnilo až ve 2. stol. př. n. l. Amfiteátr se skládá ze tří částí. Skládá se z jeviště, orchestřiště uprostřed a hlediště s kaskádovitými řadami. Během hlavní sezony zde můžeme zhlédnout hudební či jiná umělecká představení.
Hlavní obrázek místa
Amfiteátr v tureckém Bodrumu.
© Pavel Vítek 06/2022
Bodrum, původně Halicarnassos, leží v mořském zálivu. Najdeme je asi 240 km jižně od Izmiru, Smyrny, a 400 km západně od Antalye. Město Bodrum leží na malém poloostrově vybíhajícím západním směrem k řeckým ostrovům. Od řeckého ostrova Kos je vzdáleno asi 12 km. Jen nedaleko od mořských břehů letoviska Bodrum stojí již po několik tisíciletí otevřené antické divadlo pod širým nebem. Jde vedle pozůstatků mauzolea a středověkého hradu o jednu z hlavních památek města a jeden z nejlépe dochovaných prvků původního města Halicarnassos. Nachází se severně od bývalého mauzolea.
Pavel Vítek, 24.11. 2022
popis

Samotná stavba amfiteátru se skládá ze tří částí, podobně jako tomu je u většiny starověkých divadel klasického řeckého typu, tedy z jeviště, které však není zcela kompletní, orchestřiště uprostřed a hlediště s kaskádovitými řadami sedadel v klenutém půlkruhu, jež bylo schopno pojmout až 13 tisíc diváků. Na některých místech si lze povšimnout vyrytých jmen, kde zřejmě sedávali sponzoři. Během hlavní sezony zde můžeme zhlédnout hudební či jiná umělecká představení nebo vystoupení v rámci kulturních festivalů. Od antického divadla se naskýtá překrásné panoráma Bodrumu.

Pavel Vítek – zdroj: https://turecko.vdetailech.cz/katalog-objektu/pamatky-a-muzea/anticky-amfiteatr, 24.11. 2022

historie

Antické město Haliokanássos založili Dórové, později zde vládli Lýdové a od 6. století před naším letopočtem Peršané. V roce 495 před naším letopočtem se tu narodil otec dějepisu Hérodotos, autor prvních ucelených dějin světa. Město proslavil perský vládce Mausólos, za jehož vlády se stalo hlavním městem provincie Kárie. Po dobytí města Alexandrem Velikým v roce 332 před naším letopočtem antický Haliokanássos začal pomalu upadat a ztratil svůj význam. Stavba antického divadla spadá do období vlády krále Mausóla, tj. do 4. stol. př. n. l. Nicméně jeho plné dokončení včetně mnoha úprav se uskutečnilo až ve století druhém před naším letopočtem, tedy v době římské.

Pavel Vítek – zdroj: https://turecko.vdetailech.cz/katalog-objektu/pamatky-a-muzea/anticky-amfiteatr, 24.11. 2022

Komentáře

Turecko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 16868
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama