Vápencová skalní brána na dně soutěsky potoka Lapikoerreka v jižní části baskického pohoří Urkiola. Brána je pozůstatkem zaniklého jeskynního tunelu. Dle baskické mytologie jde o pohanský most, který si v horách postavili obři.
Hlavní obrázek místa
Skalní brána na dně soutěsky potoka Lapikoerreka. Pohled od jihu.
© Pavel Semple 04/2022
Skalní brána Jentilzubi (most pohanů) je na jižní straně pohoří Urkiola, které je součástí Baskicko-kantaberských hor. Poblíž je u osady Indusi malé neoficiální parkoviště. Skalní bránou prochází po suchém dně soutěsky turisticky značený chodník. Cesta pokračuje dál soutěskou kolem jeskyně Baltzola a jeskynního tunelu Abaro. Ve východním svahu je nad skalní bránou veřejnosti nepřístupná jeskyně Axlor.
Pavel Semple, 14.11. 2022
popis

Vápencová skalní brána je pozůstatek jeskynního tunelu, který byl součástí výše ležící jeskyně Baltzola. Jeskyni na dně soutěsky vyhloubil potok Lapikoerreka. Tunel se časem rozpadl, zůstala stát jen jedna jeho část v podobě skalní brány. Potok Lapikoerreka se později zavrtal hlouběji pod dno soutěsky, kde vytvořil novou jeskyni Jentilzubi. Ta začíná u skalního tunelu Abaro a končí ve svahu pod skalní bránou, kde je vývěr.

Pavel Semple, zdroj: (https://turismovasco.com/bizkaia/que-ver-bizkaia/cuevas-baltzola-dima/), 14.11. 2022

pověsti

Jméno Jentilzubi je složeno ze dvou baskických slov jentilak (pohané) a zubai (most). Jde tedy o most pohanů. V baskické mytologii jsou těmito pohany obři, kteří kdysi obývali zdejší krajinu po boku Basků. Jentilakové byli chlupatí a silní, byli schopní přenášet veliké skály. Není proto divu, že postavili všechny zdejší megalitické hrobky. Jentilakové žili v baskických horách, v soutěsce potoka Lapikoerreka si postavili skalní most. Jméno obrů je odvozeno z latinského slova gentilis (pohané/předkřesťanské civilizace). S příchodem křesťanství obři zmizeli do podzemí.

Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/Jentil), 14.11. 2022

Komentáře

Španělsko, Euskal Autonomia Erkidegoa,

Místa v okolí

 jeskyně Baltzola
 jeskyně Abaro
 katedrála sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 16849
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama