Katalánská národní hora na východním konci vysokohorské části francouzských Pyrenejí. Výška 2784 m n. m. Během letního slunovratu zapalují Katalánci na jejím vrcholu vatru. Oheň je pak roznesen do všech částí Katalánska, kde se z něj zapalují další vatry.
Hlavní obrázek místa
Vrchol Pic du Canigou, pohled k jihu.
© Pavel Semple 09/2012
Pic du Canigou (2784 m n. m.) ve východní části francouzských Pyrenejí je katalánská národní hora. Celá zdejší oblast je totiž francouzskou částí Katalánska. Výstup na tuto horu je proto povinností každého fyzicky zdatného Katalánce. Tomu někdy odpovídá návštěvnost hory. Na vrchol vede snadnější turisticky značená cesta od severu a náročnější cesta od jihu. Chodník od severu začíná u horské chaty des Cortalets, která stojí v lese pod horou ve výšce 2160 m. Do sedla pod chatou se donedávna jezdilo auty po dvou rozbitých horských silnicích Llech a Balaig. Ty jsou stále sjízdné pro cyklisty. Všichni ostatní musí jít nahoru pěšky, auto je možno zaparkovat v sedle u vesnice Fillols nebo na horském parkovišti nad vesnicí Villerach severně od chaty. Pokud se spoléháme na veřejnou dopravu, tak je nejlepším výchozím bodem Villefranche-de-Conflent nebo Prades, kam jedou vlaky a autobusy z Perpignanu. Při pěším výstupu od vlaku nebo autobusu je třeba mít na zdolání hory alespoň dva dny, ideálně ale tři dny. Během prvního dne se dostaneme k horské chatě, druhý den máme na zdolání vrcholu a třetí den na cestu zpátky. Vrchol hory je záhodno zdolat nejpozději v poledne, odpoledne může přijít bouřka. Trasa od jihu vede z Prats-de-Mollo-la-Preste, kam jedou autobusy z Perpignanu. Tato cesta je delší a náročnější.
Pavel Semple, 24.1. 2023
popis

Pic du Canigou (2784 m n. m.) je nejvyšší hora ve skupině dvoutisícovek na východním konci Pyrenejí. Dál na východ pohoří postupně klesá ke Středozemnímu moři, od kterého je hora vzdálená asi 50 km. Při pohledu od moře je proto hlavní dominantou Pyrenejí. Ne nadarmo lidé do 18. století věřili, že je nejvyšší horou celého pohoří. To určitě přispělo k tomu, že se stala katalánskou národní horou. Nejbližší vyšší hora je Bastiments (2881 m n. m.) na hranici Francie a Španělska. Vzdušnou čarou je od Canigou vzdálena asi 21 km. Za příznivého počasí je štít Pic du Canigou na začátku února a na konci října před setměním viditelný z Marseille, ze vzdálenosti 250 km. V tu chvíli hora odráží sluneční světlo. Tento fenomén popsal v roce 1808 baron Franz Xaver von Zach. Každý rok během letního slunovratu zapalují Katalánci na vrcholu hory vatru. Oheň z této vatry je pak roznesen do všech částí Katalánska, kde se z něj zapalují další vatry. Skalnatý vrchol…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/Canigou), 24.1. 2023

Komentáře

Francie,

Místa v okolí

 Malý žlutý vlak
 Evol
Základní informace místa
ID místa: 16989
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama