Nejstarší operní divadlo na světě, zvané Real Teatro di San Carlo, se nachází v Neapoli a slouží svému účelu od 4. listopadu 1737 do dnešních dnů. Vzniklo na objednávku neapolského krále Karla III. Španělského, projekt vypracovali Giovanni Antonio Medrano a Angelo Carasale.
Hlavní obrázek místa
Teatro di San Carlo, Neapol
© Simona Kidlesová 05/2023
Nejstarší operní divadlo na světě, zvané Real Teatro di San Carlo, které slouží svému účelu od 4. listopadu 1737 do současnosti, stojí v Neapoli v ulici Via San Carlo, jen asi 400 m vzdušnou čarou od místního přístavu.
Jiří Špaček, 2.6. 2023
historie

Stavbu divadla objednal neapolský král Karel III. Španělský, aby obohatil město o nové a větší divadlo, než bylo tehdejší chátrající a nedostačující divadlo San Bartolomeo z r. 1621. Divadlo navrhl architekt Giovanni Antonio Medrano a dosavadní ředitel starého divadla San Bartolomeo Angelo Carasale. Hlediště bylo 28,6 m dlouhé a 22,5 m široké. Mělo 184 lóží uspořádaných do šesti pořadí a královskou lóži pro 10 osob. V divadle bylo 1379 sedadel a spolu s místy k stání bylo schopno pojmout více než 3 000 diváků. Stalo se tak největším operním divadlem na světě. Bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1737 na královy jmeniny operou Domenica Sarra (1679-1744) „Achille in Sciro“ na libreto Pietra Metastasia. Na královo přání bylo ještě v den otevření divadlo propojeno chodbou se sousedícím královským palácem, aby mohl nerušeně přicházet a odcházet. Zpočátku se v divadle hrála výhradně opera seria umělců neapolské operní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 2.6. 2023

Komentáře

Itálie, Kampánie,

Místa v okolí

 Castel Nuovo
 Castel Capuano
 Campi Flegrei
 Monte Vesuvio
Základní informace místa
ID místa: 17260
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama