Agora znamená tržiště, obchod. Aténská Agora rozdělena na Starou agoru a Římskou agoru. Jedinečná dochovaná stavba je Héfaisteion z roku 449 př. Kr. Současná Attalova stoa je dokonalou kopií původního starověkého sloupořadí.
Hlavní obrázek místa
Agora v Aténách
Pohled na agoru z Akropole
© Pavel Vítek 09/2012
Aténská agora se rozkládá na sever až severozápad od aténské akropole, odkud je na agoru pěkný výhled. Najdeme zde stavby jak z řecké antiky, tak z období římského, ale nalezneme zde i stavby z počátků křesťanství. A sloupová Attalova stoa je nově postavená ve století dvacátém.
Pavel Vítek, 4.8. 2020
popis

V agoře se nalézají veřejné budovy jako Búleteutérion, radnice, Prytaneion, úřad, Stratégeion, velitelství sboru athénských vojenských velitelů, Héliaiá, lidový soud. A také Attalova Stoa nebo též Attalovo sloupořadí. Stavbu financoval pergamský král Attalos. Stoa má 120 metrů na délku, 45 dórských sloupů a původně byla určena jako přístřešek pro tržiště. Současná budova byla postavena archeologickou školou v 50. letech 20. století. Jde o dokonalou kopií původního starověkého sloupořadí. Dnes zde najdete Muzeum agory, takže nálezy zde vystavené pochází odtud. Dále jsou zde budovy, které skládaly poctu bohům, nebo budovy, u kterých není známo, k čemu sloužily. Tholos, Métróon, chrám Matky bohů, Diova Stoa, sloupořadí, Stoa Basileos, královské sloupořadí, Stoa Poikilé, kde byla zřízena tzv. stoická škola. Uprostřed Agory jsou stavby z doby římské. Ódeion, stavba určena ke koncertům, Pantainova knihovna, malý kostel Ajii Apostoli a další. Agora…  číst dále

Vítek Pavel – zdroj: http://atheny.poznej.com, 4.8. 2020

historie

Agora v moderní řečtině znamená tržiště, obchod. V archaickém smyslu slova tak byl nazýván veřejný prostor, náměstí, kde se shromažďovali občané za účelem uzavírání obchodů, městské správy, vynášení soudů apod. To v podstatě znamená, že agora byla centrem městského veřejného života. Agora je bezesporu nejznámější díky svému řečnickému koutku, kde mohli filozofové, nejznámější je asi Sofoklés, či kdokoliv jiný beztrestně projevit své názory. Právě v těchto místech se prý zrodila myšlenka demokracie, vlády všech svobodných Athéňanů. Ženám byl vstup zakázán, stejně jako veškerý veřejný společenský život. Aténská agora byla původně vybudována do tvaru obdélníku. Po obvodech stály chrámy, správní budovy a obchody. Uprostřed bylo otevřené prostranství, které bylo považováno za posvátné, a nesměli sem vstupovat lidé, kteří měli na svědomí nějaký závažný trestný čin. Současná podoba agory pochází z 2. století n. l. Agoru můžeme rozdělit na tzv. Starou agoru,…  číst dále

Vítek Pavel – zdroj: http://atheny.poznej.com, 4.8. 2020

Řecko, Attika, Střední Athény

Místa v okolí

 akropolis
 Hadriánův oblouk
Základní informace místa
ID místa: 15128
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama