čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Stará radnice

Německo, Bamberk
Rarita, gotická stavba radnice stojící na mostě uprostřed řeky. Typický středověký vzhled. Postupně přestavována až do barokního a rokokového stylu. V 18. stol. dostala fasáda freskovou výzdobu.
Hlavní obrázek místa
Stará radnice v bavorském Bamberku
© Pavel Vítek 05/2001
Starobylé město Bamberg leží na řece Regnitz v bavorských Horních Frankách asi 110 km západně od Chebu. Toto univerzitní město má asi 70 000 obyvatel a je významným hospodářským a kulturním centrem.
Pavel Vítek, 14.5. 2020

  popis

  V této části města se původně nacházela rybářská osada. Bamberk má světovou raritu v podobě původně gotické stavby radnice, stojící na mostě uprostřed řeky. I přes řadu přestaveb si zachovala typický středověký vzhled. Její vznik a vlastně i vznik celého umělého ostrova je opředen pověstmi. Biskup údajně nechtěl měšťanům dát k dispozici místo na výstavbu radnice, a tak se obyvatelé rozhodli vytvořit

  Pavel Vítek, 14.5. 2020


  Vložit do oblíbených
  Německo, Bavorsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14864
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14864
  Uveřejněno: 14.5.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama