úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Zcela zaniklý barokní lovecký zámek vybudovaný pravděpodobně ve 2. polovině 18. století majitelem hošťálkovského panství Karlem Traugottem Skrbenským z Hříště. Během I. světové války zde byl umístěn vojenský lazaret. Po roce 1945 přechází do majetku státu a počátkem 90. let 20. století byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled na areál od příjezdové cesty z Karlovic
© Dušan Dohňanský 08/2019
První prokazatelná zpráva o Holčovicích je z roku 1478, kdy se připomínají jako příslušenství Linhartov. V roce 1578 připadly Holčovice k nově vytvořenému panství Hošťálkovy. Majitelé tohoto panství - pravděpodobně Karel Traugott Skrbenský z Hříště - vybudovali v Dolních Holčovicích na pravém břehu Opavice pozdně barokní lovecký zámek sloužící i jako sídlo lesní zprávy. Byla to dvoukřídlá jednopatrová budova, jejíž západní křídlo bylo opatřeno arkádou. K zámku přináležely hospodářské budovy. Po roce 1837 se dcera zemřelého držitele Hošťálkov Karla Strachwitze provdala za Jindřicha z Arco, který se spolu se svým synem Karlem Antonínem Jindřichem zasloužil o rozvoj lesnictví na tomto panství. Během I. světové války byla v zámku zotavovna pro vojáky, po válce se v něm zřídil hotel Hubertus. V roce 1945 zámek přešel do majetku státu ...
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.5. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Holčovice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14863
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14863
  Uveřejněno: 13.5.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama