Historie Chichen Itzá sahá do roku 300 n. l. Tehdy spojeno jen s civilizací Mayů. Po roce 900 přišli Toltékové. Vznikla kultura maysko-toltécká. Dominantní stavbou areálu je čtvercová Kukulkánova pyramida. Mnoho dalších staveb, observatoř, plošina Tzompantli, Chrám válečníků, hřiště na pelotu a mnoho dalších.
Hlavní obrázek místa
Bývalé indiánské město Chichen Itzá v Mexiku
Kukulkánova pyramida, Quetzalcoatlova pyramida
© Pavel Vítek 07/2003

Graficke pismenko Bývalé indiánské město Chichen Itzá leží v severní části mexického poloostrova Yucatan, na území stejnojmenného spolkového státu Yucatan. Indiánské město je vzdáleno asi 170 km od Karibského moře, západním i východním směrem, leží uprostřed mezi dvěma zálivy tohoto moře.
Pavel Vítek, 13.5. 2020

  historie

  Historie Chichen Itzá sahá do roku 300 našeho letopočtu a jeho původní název byl údajně Uccyabal. Rozvoj a kulturní vývoj tohoto významného mayského města byl velmi pomalý. Velkého rozkvětu se dočkalo v pozdním klasickém období Mezoameriky, tedy v letech 750 – 900 n. l. Tehdy bylo spojeno výhradně jen s civilizací Mayů. Po roce 900 však přišli do Chichen Itzá Toltékové, kteří jej obsadili a vytvořili zde zcela novou kulturu, která je nazývána

  Pavel Vítek, 13.5. 2020

  popis

  Dominantní stavbou celého areálu je mohutná čtvercová Kukulkánova pyramida, jejíž hlavní schodiště je obráceno na sever. Pyramida byla zasvěcena mayskému bohu slunce a nebes Kukulkánovi (maysky Quetzalcoatl), kterému se rovněž říká Opeřený had. Pyramida je často nazývána také španělským pojmenováním El Castillo, tedy „hrad“. Stavba je krásně souměrná a působí velmi majestátně. Její vrchol se nachází ve výšce 24 metrů a vede na něj u každé strany

  Pavel Vítek, 13.5. 2020


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Mexiko,
  Načítám seznam míst