Historie Chichen Itzá sahá do roku 300 n. l. Tehdy spojeno jen s civilizací Mayů. Po roce 900 přišli Toltékové. Vznikla kultura maysko-toltécká. Dominantní stavbou areálu je čtvercová Kukulkánova pyramida. Mnoho dalších staveb, observatoř, plošina Tzompantli, Chrám válečníků, hřiště na pelotu a mnoho dalších.
Hlavní obrázek místa
Bývalé indiánské město Chichen Itzá v Mexiku
Kukulkánova pyramida, Quetzalcoatlova pyramida
© Pavel Vítek 07/2003
Bývalé indiánské město Chichen Itzá leží v severní části mexického poloostrova Yucatan, na území stejnojmenného spolkového státu Yucatan. Indiánské město je vzdáleno asi 170 km od Karibského moře, západním i východním směrem, leží uprostřed mezi dvěma zálivy tohoto moře.
Pavel Vítek, 13.5. 2020
popis

Dominantní stavbou celého areálu je mohutná čtvercová Kukulkánova pyramida, jejíž hlavní schodiště je obráceno na sever. Pyramida byla zasvěcena mayskému bohu slunce a nebes Kukulkánovi (maysky Quetzalcoatl), kterému se rovněž říká Opeřený had. Pyramida je často nazývána také španělským pojmenováním El Castillo, tedy „hrad“. Stavba je krásně souměrná a působí velmi majestátně. Její vrchol se nachází ve výšce 24 metrů a vede na něj u každé strany 91 schodů, přičemž jednotlivá schodiště stoupají pod úhlem 45 stupňů. Hlavní strana pyramidy je rozpoznatelná podle toho, že po stranách schodiště jakoby se plazili dva hadi, jejichž hlavy odpočívají až u země. Stejný motiv se pak opakuje i u vchodu do chrámu, který se nachází na vrcholu pyramidy. V nitru Kukulkánovy pyramidy je ukryta ještě jedna, mnohem starší pyramida, do níž je možné se dostat úzkou chodbou, pro turisty je však nepřístupná. Chodba vyúsťuje v Jaguářím chrámu, v němž je…  číst dále

Pavel Vítek, 13.5. 2020

historie

Historie Chichen Itzá sahá do roku 300 našeho letopočtu a jeho původní název byl údajně Uccyabal. Rozvoj a kulturní vývoj tohoto významného mayského města byl velmi pomalý. Velkého rozkvětu se dočkalo v pozdním klasickém období Mezoameriky, tedy v letech 750 – 900 n. l. Tehdy bylo spojeno výhradně jen s civilizací Mayů. Po roce 900 však přišli do Chichen Itzá Toltékové, kteří jej obsadili a vytvořili zde zcela novou kulturu, která je nazývána maysko-toltécká (900 – 1200 našeho letopočtu). Mayové své stavby nádherně zdobili složitými kamennými mozaikami Toltékové však upřednostňovali strohou válečnickou kulturu a architekturu vyznačující se mnoha sloupy. Dobrým příkladem je například sloup znázorňující opeřeného hada Quetzalcoatla (Kukulkána), na němž jsou patrné reliéfy s motivem orlů, jaguárů a lidských lebek. Největší rozkvět města nastal v 10. století, kdy se stalo kulturním, náboženským, obchodním i vojenským centrem,…  číst dále

Pavel Vítek, 13.5. 2020

Mexiko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14859
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama