Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur

katedrála sv. Martina

Spišské Podhradie - Kapitula
Románsko-gotická katedrála sv. Martina z let 1245-1273 na místě staršího chrámu z 12. stol. Ve 2. pol. 15. století proběhla velká pozdněgotická přestavba. V 19. stol. byl chrám regotizován a doplněn o některé pseudorománské prvky. Od r. 1993 památkou UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 06/2013
Katedrála sv. Martina je jednou z nejvýznamnějších historických a architektonických církevních památek nejen v oblasti Spiše, ale i celého severovýchodního Slovenska. Románsko-gotický chrám, jehož kořeny sahají hluboko do 13. století, dominuje celku zvanému Spišská Kapitula, tyčícímu se západně od města Spišské Podhradie. Vzhledem k významu místa se hradbami opevněné Spišské Kapitule ne nadarmo říkalo slovenský Vatikán. Od roku 1993 je katedrála spolu s okolní zástavbou Kapituly zapsána v seznamu památek UNESCO. Turistickou i někdejší mocenskou protiváhou katedrály a církevního okrsku je na východním okraji Spišského Podhradí tyčící se monumentální zřícenina Spišského hradu.
Jan P. Štěpánek, 10.10. 2019

  historie

  Historie románsko-gotické katedrály sv. Martina spadá do let 1245-1273, kdy byla jako katedrála vystavěna v románském slohu na místě staršího kostela z 12. století. Nejstarší stavební fáze katedrály měla podobu typické trojlodní románské baziliky, tj. tři stejně široké lodě, avšak s výrazně převýšenou střední lodí, osvětlenou okny nad úrovní střech bočních lodí. Každá z lodí měla dvě klenbová

  Jan P. Štěpánek, wikipedie, drobné publikace, 23.2. 2016

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Súpis pamiatok na Slovensku; zv. 3. R - Ž, Obzor, Bratislava 1969
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Prešovský,  Levoča  ( LE ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 11262
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11262
  Uveřejněno: 10.10.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama