Hrad byl založen před r. 1245. V l. 1441-1460 jej obsadil Jan Jiskra z Brandýsa. Poté hrad obsadilo vojsko krále Matyáše Korvína. V 15. stol. rozšířeno opevnění. V r. 1537 jej dobylo císařské vojsko. V r. 1660 jej poškodil výbuch prachárny a v r. 1687 požár, po němž již nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Dolanský, 05/2011
Šarišský hrad se nachází na výrazném kopci nad městem Veľký Šariš nedaleko Prešova na východním Slovensku a patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům na Slovensku. V dnešní době je hrad vyhledávaným turistickým cílem hlavně pro obyvatele Prešova a okolí. K hradu vede asfaltová cesta, která slouží také jako naučná stezka. Zřícenina hradu zabírá plochu převyšující 4,5 hektarů, která je částečně zarostlá křovinami a je volně přístupná. Z hradu je velmi dobrý výhled na okolí.
Luděk Vláčil- zdroj: https://cs.wikipedia.org, 14.11. 2015
historie

Hradní kopec byl průběžně osidlován již od mladší doby kamenné až někdy do 4. století. Osídlení kopce pokračovalo v 10.-12. století, kdy zde zřejmě bylo dřevohliněné opevnění. Současný kamenný hrad nahradil původní opevnění zřejmě po jeho pravděpodobném zničení za tatarského vpádu v roce 1241. Za prvních šarišských županů byl královský hrad již nejméně rozestavěn a v roce 1245 už snad mohl hostit krále. při jeho pobytu v Šariši. Královským hradem a centrem nového správního celku šarišských županů byl Šarišský hrad do začátku 14. století, kdy se jej zmocnil velmož Omoděj. Dne 15. června 1312 v bitvě u Rozhanovců bylo vojsko Omodějů a oddíly Matúše Čáka Trenčanského poraženo a na hrad se vrátili úředníci krále Karla I. Roberta. Koncem 14. století zastavil hrad Zikmund Lucemburský Bebekovcům a poté jej dal Petrovi Perényimu, od něhož jej později získali Šoóšovci. V letech 1441-1460 obsadil hrad Jan Jiskra z Brandýsa. Poté hrad…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: https://cs.wikipedia.org , Encyklopedie slovenských hradů - M.Plaček a M.Bóna, 14.11. 2015

Slovensko, Prešovský,  Prešov  ( PO, PV ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 11705
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama