hrad Narva

Hermann
Dánský královský hrad založen v 2. pol. 13. stol. V roce 1346 prodán Livonským rytířům. Poté hlavní sídlo velmistra řádu. V období 1558 až 1581 patřil Rusku, do roku 1704 Švédsku a pak opět Rusku. Těžce poškozen na konci 2. světové války v únoru 1944. Poté postupně opraven.
Hlavní obrázek místa
Hrad od JZ.
© Pavel Semple 08/2018

Graficke pismenko Hrad Narva (známý také jako Hermann) stojí ve stejnojmenném městě (57 000 obyvatel) na severovýchodě Estonska, přímo na hranici s Ruskem. Pod hradem protéká stejnojmenná hraniční řeka. Na jejím druhém břehu, naproti hradu, stojí ruská pevnost Ivangorod z roku 1492 a za ní město Ivangorod. Hraniční řeka vytéká z Čudského jezera (v estonštině jezero Peipsi) přibližně 60 km jižně od hradu. Poté protéká zalesněnou rovinatou krajinou a vlévá se do Baltského moře přibližně 13 km severozápadně od hradu. Narva leží přibližně 210 km východně od hlavního města Estonska Tallinnu a 158 km jihozápadně od Petrohradu na železniční trati mezi oběma městy. Denně má čtyři ...
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 4.1. 2020

  historie

  Královský hrad byl založen v 2. pol. 13. stol. na obchodní stezce, která vedla podél jižního pobřeží Baltského moře na východ. Právě pod hradem stezka překračovala řeku Narvu. Sever Estonska tehdy patřil Dánsku. Hrad měl čtvercové opevnění o stranách přibližně 40 m. Poprvé je zmiňován v roce 1277. Osada je ale starší, poprvé je doložena v roce 1241. V roce 1345 dostala městská práva od krále Valdemara IV. V roce 1346 prodal dánský král celou

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 4.1. 2020

  popis

  Dnešní rozvrh hradního jádra pochází z pol. 14. stol. Livonští rytíři využili původní obdélné jádro hradu ze 13. stol. To bylo na východě chráněno strmým svahem nad řekou Narvou. Na jihu a severu hrad chránily mělké rokliny. Pouze na západě byl zcela otevřený do širokých plání zdejší krajiny. Severně od hradního jádra bylo postaveno obdélné předhradí se zděnou hradbou. Na západní straně byl podél hradu vyhlouben příkop. Druhé vnější předhradí

  Pavel Semple, zdroj: (brožura The Narva Museum, The Narva Castle a informační panely muzea), 4.1. 2020


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Estonsko,
  Načítám seznam míst
  OOO