Zříceniny královského hradu. Postaven Kazimírem Velikým v pol. 14. století. V 15. stol. se majitelé často střídali, v neznámé době byl opuštěn. Po dobytí arcivévodou Maxmiliánem r. 1587 a Švédy r. 1657 v troskách, definitivně opuštěn koncem 18. st.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 7/5/2004

popis hradu

Nejstarší hrad zabral pouze plochu centrálního skaliska, v jehož nejvyšší severní části stála okrouhlá snad obytná věž. V jižní části stál palác se zaobleným čelem. Snad během 15. století byla obrana jádra posílena polookrouhlými baštami. Jižní polovinu jádra podkovovitě obklopovalo předhradí ohrazené hradbou a suchým příkopem. Vstup byl veden od východu obdélnou dnes nově rekonstruovanou bránou s padacím mostem. Během 16 století byla snesena okrouhlá věž a získaný prostor byl využit pro rozšíření obytných prostor jádra.
Zany, 22.2. 2006
historie

dějiny hradu

Hrad v Bobolicích postavil v polovině 14. století král Kazimír Veliký. Nové hrady střežící západní hranici Polska byly stavěny jako reakce na nedávné vpády českých vojsk Jana Lucemburského. Roku 1470 ho Ludvík Uherský při své korunovaci daroval knížeti Vladislavu opolskému jako odměnu za to, že se vzdal svých dynastických plánů. Kníže Vladislav jej brzy předal do rukou uherského šlechtice Ondřeje Sahony z Barlabas. Již roku 1391 (nebo 1396) byl hrad opět v královských rukou Vladislava Jagelonského. Do konce 15. století se v držení hradu vystřídal větší počet majitelů. Kdy byl hrad opuštěn a začal se měnit ve zříceninu je nejisté, definitivní příčinou zkázy bylo jeho dvojí dobytí a poboření. Nejprve to byla vojska uchazeče o uvolněný polský trůn rakouského arcivévody Maximiliána roku 1587, podruhé pak Švédové roku 1657. Když kolem roku 1683 táhl král Jan Sobieski, neriskoval raději nocleh v hroutícím se paláci a raději ulehl ve stanu.…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 19.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© Bohdan Guerquin: Zamki v Polsce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 Mirów
 Ostrężnik
Kontaktní informace
http://www.zamekbobolice.pl
Základní informace místa
ID místa: 1180
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama