Irský hrad z r. 1129 k obraně mostu přes řeku Shannon. Od konce 12. stol. anglonormanský. R. 1210 na mottě postaven královský hrad s polygonálním donjonem. Od 16. stol. sídlo guvernéra Connachtu. Zničen dělostřelbou r. 1691 a při výbuchu r. 1697. Od konce 18. stol. pevnost, dnes muzeum.
Hlavní obrázek místa
Centrální věž ze začátku 19. stol. stojí na základech polygonálního donjonu.
© Pavel Semple 11/2021
Hrad Athlone [Atloun] stojí ve stejnojmenném městě na břehu největší irské řeky Shannon. Město se nachází v hrabství Westmeath v irském Středozemí (Midlands). Má více než 21 000 obyvatel. Vede tudy dálnice M6 a železnice z Dublinu do Galway. Na hradě je interaktivní muzeum, které se věnuje historii hradu a města. Expozice je doplněna zvukovými efekty a krátkým filmem o historii města. Můžeme si vyzkoušet naše síly při natahování kuše. Vstupné je 9 euro (2021). Středověké části hradu ale uvnitř neuvidíme. V novověku byl hrad přestavěn na pevnost. Zdarma můžeme nahlédnout do hradního nádvoří, kde stojí polygonální věž na základech středověkého polygonálního donjonu. Kromě Athlone měly polygonální donjony také hrady Caisleán Cnoc v Dublinu a Shanid v hrabství Limerick. V Irsku a Británii jsou takové věže stejně vzácné jako ve střední Evropě.
Pavel Semple, 6.2. 2022
popis

Hrad stojí ve městě na pravém (západním) břehu řeky Shannon. Dochovaly se pouze části původního kruhového jádra hradu o průměru přibližně 55 m, zakomponované do protinapoleonské pevnosti z přelomu 18. a 19. století. Jádro hradu zaujalo vrchol motty, která pochází z 12. století. Motta může patřit původnímu irskému hradu z roku 1129, případně mohla být navršena na irském opevnění Anglonormany na konci 12. století. Hrad sloužil k obraně dřevěného mostu, který zde překračoval řeku. Západní konec mostu stál přímo u jihovýchodní paty motty. Okolní terén je rovinatý, kromě řeky neměl hrad žádnou přírodní ochranu. Západně od něj se navíc táhne od jihu na sever esker. Irské slovo eiscir je dnes ve své anglické formě esker celosvětově používaný geologický termín, označující terénní hřbet vzniklý nánosem štěrku, písku a kamení během tání ledovců v době ledové. Na eskeru dnes stojí část západního města, které je tak alespoň zčásti chráněno před…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016), 6.2. 2022

historie

Jméno Athlone pochází z irského Ath Luain, což může znamenat Luanův brod. Dle archeologických nálezů byl zdejší brod na řece Shannon důležitý již v prehistorii. Někdy v polovině 8. století vznikl na východní straně řeky klášter. V 9. a 10. století využívali řeku Vikingové k nájezdům do vnitrozemí. Jednu dobu měli na jezeře Lee severně od Athlone základnu. První písemná zmínka o Athlone se vztahuje k bitvě, která se zde odehrála v roce 899. Království Meath (Mide) v ní porazilo Connacht. Tato dvě království stála proti sobě na opačných březích řeky, Meath na východě, Connacht na západě. Kolem roku 1000 společně postavili první dřevěný most. Ten byl následně bořen a obnovován podle momentálních vztahů obou království. Ke spolupráci je většinou nutily útoky O’Brianů z Munsteru (od jihozápadu). V roce 1087 vyslali O’Brianové loupežné loďstvo na sever proti proudu řeky. Rory O’Conor z Connachtu ale zablokoval řeku tak,…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016), 6.2. 2022

Půdorys místa


© brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 16221
Typ místa: hrad
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama