Irský hrad z r. 1129 k obraně mostu přes řeku Shannon. Od konce 12. stol. anglonormanský. R. 1210 na mottě postaven královský hrad s polygonálním donjonem. Od 16. stol. sídlo guvernéra Connachtu. Zničen dělostřelbou r. 1691 a při výbuchu r. 1697. Od konce 18. stol. pevnost, dnes muzeum.
Hlavní obrázek místa
Centrální věž ze začátku 19. stol. stojí na základech polygonálního donjonu.
© Pavel Semple 11/2021
Hrad Athlone [Atloun] stojí ve stejnojmenném městě na břehu největší irské řeky Shannon. Město se nachází v hrabství Westmeath v irském Středozemí (Midlands). Má více než 21 000 obyvatel. Vede tudy dálnice M6 a železnice z Dublinu do Galway. Na hradě je interaktivní muzeum, které se věnuje historii hradu a města. Expozice je doplněna zvukovými efekty a krátkým filmem o historii města. Můžeme si vyzkoušet naše síly při natahování kuše. Vstupné je 9 euro (2021). Středověké části hradu ale uvnitř neuvidíme. V novověku byl hrad přestavěn na pevnost. Zdarma můžeme nahlédnout do hradního nádvoří, kde stojí polygonální věž na základech středověkého polygonálního donjonu. Kromě Athlone měly polygonální donjony také hrady Caisleán Cnoc v Dublinu a Shanid v hrabství Limerick. V Irsku a Británii jsou takové věže stejně vzácné jako ve střední Evropě.
Pavel Semple, 6.2. 2022
popis

Hrad stojí ve městě na pravém (západním) břehu řeky Shannon. Dochovaly se pouze části původního kruhového jádra hradu o průměru přibližně 55 m, zakomponované do protinapoleonské pevnosti z přelomu 18. a 19. století. Jádro hradu zaujalo vrchol motty, která pochází z 12. století. Motta může patřit původnímu irskému hradu z roku 1129, případně mohla být navršena na irském opevnění Anglonormany na konci 12. století. Hrad sloužil k obraně dřevěného mostu, který zde překračoval řeku. Západní konec mostu stál přímo u jihovýchodní paty motty. Okolní terén je rovinatý, kromě řeky neměl hrad žádnou přírodní ochranu. Západně od něj se navíc táhne od jihu na sever esker. Irské slovo eiscir je dnes ve své anglické formě esker celosvětově používaný geologický termín, označující terénní hřbet vzniklý nánosem štěrku, písku a kamení během tání ledovců v době ledové. Na eskeru dnes stojí část západního města, které je tak alespoň zčásti chráněno před…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016), 6.2. 2022

historie

Jméno Athlone pochází z irského Ath Luain, což může znamenat Luanův brod. Dle archeologických nálezů byl zdejší brod na řece Shannon důležitý již v prehistorii. Někdy v polovině 8. století vznikl na východní straně řeky klášter. V 9. a 10. století využívali řeku Vikingové k nájezdům do vnitrozemí. Jednu dobu měli na jezeře Lee severně od Athlone základnu. První písemná zmínka o Athlone se vztahuje k bitvě, která se zde odehrála v roce 899. Království Meath (Mide) v ní porazilo Connacht. Tato dvě království stála proti sobě na opačných březích řeky, Meath na východě, Connacht na západě. Kolem roku 1000 společně postavili první dřevěný most. Ten byl následně bořen a obnovován podle momentálních vztahů obou království. Ke spolupráci je většinou nutily útoky O’Brianů z Munsteru (od jihozápadu). V roce 1087 vyslali O’Brianové loupežné loďstvo na sever proti proudu řeky. Rory O’Conor z Connachtu ale zablokoval řeku tak,…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016), 6.2. 2022

Půdorys místa


© brožura R. Sherlock, Athlone Castle, Westmeath County Council, 2016
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 16221
Typ místa: hrad
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama