Komentáře, diskuse

Poděkování

20.7.2011 22:00
Chtěl bych poděkovat manželům Nováčkovým za zpřístupnění této nádherné památky. Odvedli neskutečný kus práce. Opět jsem si potvrdil, že i soukromý majitel dokáže opravit kulturní památku, na kterou stát kašlal 40 let.

Martin Halada

A co průvodci?

11.6.2007 19:00 Jampada
Jací tam jsou??

Zámek je přístupný

8.5.2007 18:27 Fridrich
V sezóně 2007 je zámek přístupný veřejnosti. Viz odkaz http://www.zamekpotstejn.cz/

je to tam moc pěkné

7.5.2007 00:34 ezop
Ano je to tam opravdu moc pěkné jen v názvu vašeho článku mít Potštejn nad Orlicí??? kde jste na to přišli?

10.5.2007 12:53 atyska
Potštejnů je víc, jeden např. na Plzeňsku, proto označení nad Liticí. Navíc to býval oficiální název obce. Tak jako je např. oficiální název obce Sázava nad Sázavou.

8.5.2007 18:29 Fridrich
Název Potštejn nad Orlicí se oficialně používal asi do roku 1960

znovuzrození krásné památky

30.4.2007 01:52 Naďa
Jako dítě si pamatuju, jak se na zámku vyučovalo stanovám ROH (pro mladší - revoluční odborové hnutí) a v létě tam probíhaly rekreace odborářů. Není pravda, že by se o zámek nikdo nestaral, jen ho uzpůsobili k obrazu svému. Do dezolátního stavu se dostal až po roce 1989. Kdo mohl, rozkradl, co se dalo. Jen těch nákladních aut, co tam odtud odjíždělo - kryto výrobou nějakého prádla. Zámecký park byl v šedesátých až osmdesátých letech též vzorně udržován, zahradníci byli dva. Skleník s květinami byl přímo chloubou pana Gruse - a opět rok 1989, hrůza a děs. Devastace a ničení pískovcových kašen a sloupů, které dnes nový majitel musí dávat opravovat nebo rovnou znovu vyrobit za drahé peníze.Samozřejmě jsem se byla podívat na otevření zámku a šokovalo mě, jakým způsobem to dali do původního stavu. A zase jsem byly malá holka, jen s tím rozdílem, že už jsem musela po trase prohlídky a ne jako dříve tam, kam se mi chtělo jít. Držím palce a fandím "umanutosti ", s jakou manželé Nováčkovi dělají pro záchranu zámku i nemožné!

31.7.2006 00:00
Zámek je otevřený, byla jsem tam 30.7.2006. :o) Koupili jej manželé Nováčkovi, nevím, co jsou zač, ale evidentně to musí být "blázni", protože zámku dávají původní ráz. Přístupných je asi pět místností, jsou vybavené oproti jiným zámkům dosti chudě, ale to je pochopitelné. Nábytek a obrazy jsou většinou zapůjčené z muzea v Litomyšli (ač jsou původním zařízením zámku), koberce jsou majetkem současných majitelů. Dle průvodkyně získali zámek v dezolátním stavu (viděli jsme například Mramorový sál, který ještě není obnovený, ale když zbyde čas, ukážou jej), kazetové podlahy byly vytrhané, zalité betonem a na nich položeno lino, klasický emailový nátěr na chodbách, všechna kachlová kamna byla zničena, místa, kudy se do nich přikládalo, zabetonována. V každé místnosti jsou fotografie, které pořídili kdysi původní majitelé zámku, takže je možné srovnávat. Současní majitelé jsou s nimi v kontaktu, některé exponáty, třeba oblečení v ložnici paní zámku darovala paní Dobřenská, která prý také dodává nějaký materiál pro obnovu. Pro další roky se počítá s rekonstrukcí zbytku zámku a samozřejmě i parku, který byl necitlivě prokácen. Před zámkem je vyzvednuta a rekonstruována fontána.
Prostě takovým lidem fandím, naštěstí tací jsou. :o)

20.7.2006 00:00
22. července se otevírá - včera to bylo na ČT1

11.7.2006 00:00
"ten Pražák" pořádá na zámku výstavy a koncem července 06 zpřístupní část zámku veřejnosti s historickou expozicí.

11.5.2006 00:00
U zámku je nádherný park, ve kterém jsou mj. moruše dovezené sem hrabětem Harbuvalem de Chamaré (viz historie hradu Potštejn).
Podle místních koupil zámek "nějakej Pražák" a pravděpodobně z něj učiní hotel nebo penzion.
Vložit nový komentář

Stará bašta v Novém Městě nad Metují
Stará bašta v Novém Městě nad Metují
August Sedláček VII