Ves Hollókö je významná zachováním svojí tradiční podoby, zvyků a způsobu života místních lidí. Ve 13. stol. byl postaven hrad, většina domů pochází ze 17.–18. stol. Část domů obnovena po požárech poč. 20. stol. R. 1987 byla obec s kostelem (1889) a hradem zapsána na seznam svět. dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
náves obce Hollókö
© Martin Tlach, 11/2012
Ubytování je možné v kempu nebo v některém z mnoha penzionů, v místě je turistické infocentrum. Do vesnice jede několik autobusů, jak z Budapešti, tak z blízké obce Pásztó, kam lze dojet vlakem. Autem (z Budapešti) jeďte po dálnici M3 do Harvanu, poté po hlavní silnici M21 do Pásztó, a odtud na Hollókö. Okolí je krásné na procházky nebo cyklovýlety.
E. Horáková podle http://budapest-travel-guide.info/world-heritage-sites/holloko.html, 7.11. 2012
historie

Hollókö je vesnice v pohoří Cserhát, v župě Nográd na severu Maďarska. Vesnice si zachovala tradiční podobu z doby středověku, dodržují se zde dodnes starodávné zvyky, způsob odívání a místní obyvatelé mluví odlišným nářečím. Vesnice není v pravém slova smyslu skanzenem – je živoucí ukázkou života na venkově před zemědělskou revolucí 20. století. Místní obyvatelé jsou potomci etnické skupiny slovanských Palóců. Historie dochovaných staveb ve vesnici Hollóko sahá do 13. století, kdy byl na kopci nad vsí vybudovaný po mongolské invazi středověký hrad Hollókö (v překladu Havraní kámen). V obci se dochovaly stavby zejména ze 17. a 18. století, typické pro region – domy stojí kolmo k ulici, mají prakticky stejné rozvržení místností (tři hlavní části – krytou verandu, hlavní místnost, ložnici), vyřezávaný dřevěný štít. Stáje pro větší zvířata bývaly na konci vesnice. Ve vesnici je dnes řada muzeí (venkova, pošty, panenek, tkalcovství), prodejny…  číst dále

E. Horáková podle http://budapest-travel-guide.info; http://whc.unesco.org; http://www.rozhlas.cz; http://www.holloko.hu, 7.11. 2012

pověsti

Jak havrani pomohli na svobodu unesené dívce

Název Hollókő znamená v překladu „Havraní kámen“. Podle pověsti se jistý András z rodu Kacsicsů zamiloval do krásné panny z vesnice, ta ho ale jako ženicha odmítla. Unesl ji tedy a uvěznil na svém rozestavěném hradě. Chůva unesené dívky však byla čarodějka, která neváhala uzavřít smlouvu s ďáblem, aby ji osvobodila. Tak se stalo, že na ďáblův příkaz na sebe vzali jeho synové podobu havranů a odnášeli v noci z hradu kámen po kameni. Co bylo přes den postaveno, to v noci vždy zmizelo. Havrani odnášely kameny tak dlouho, až mohla uvězněná dívka uprchnout. Podle legendy dostal hrad i vesnice jméno podle těchto havranů, a symbolem obce se stal havran, držící v zobáku kámen.

http://www.holloko.hu, 9.1. 2013

Maďarsko,

Místa v okolí

 Hollókő
Kontaktní informace
Tourinform Hollókő
3176 Hollókő, Kossuth út 68.
Tel: +36 32 579-010 , +36 32 579-011
http://www.holloko.hu/
holloko@tourinform.hu
Základní informace místa
ID místa: 11004
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama