Ves Hollókö je významná zachováním svojí tradiční podoby, zvyků a způsobu života místních lidí. Ve 13. stol. byl postaven hrad, většina domů pochází ze 17.–18. stol. Část domů obnovena po požárech poč. 20. stol. R. 1987 byla obec s kostelem (1889) a hradem zapsána na seznam svět. dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
náves obce Hollókö
© Martin Tlach, 11/2012
Ubytování je možné v kempu nebo v některém z mnoha penzionů, v místě je turistické infocentrum. Do vesnice jede několik autobusů, jak z Budapešti, tak z blízké obce Pásztó, kam lze dojet vlakem. Autem (z Budapešti) jeďte po dálnici M3 do Harvanu, poté po hlavní silnici M21 do Pásztó, a odtud na Hollókö. Okolí je krásné na procházky nebo cyklovýlety.
E. Horáková podle http://budapest-travel-guide.info/world-heritage-sites/holloko.html, 7.11. 2012
historie

Hollókö je vesnice v pohoří Cserhát, v župě Nográd na severu Maďarska. Vesnice si zachovala tradiční podobu z doby středověku, dodržují se zde dodnes starodávné zvyky, způsob odívání a místní obyvatelé mluví odlišným nářečím. Vesnice není v pravém slova smyslu skanzenem – je živoucí ukázkou života na venkově před zemědělskou revolucí 20. století. Místní obyvatelé jsou potomci etnické skupiny slovanských Palóců. Historie dochovaných staveb ve vesnici Hollóko sahá do 13. století, kdy byl na kopci nad vsí vybudovaný po mongolské invazi středověký hrad Hollókö (v překladu Havraní kámen). V obci se dochovaly stavby zejména ze 17. a 18. století, typické pro region – domy stojí kolmo k ulici, mají prakticky stejné rozvržení místností (tři hlavní části – krytou verandu, hlavní místnost, ložnici), vyřezávaný dřevěný štít. Stáje pro větší zvířata bývaly na konci vesnice. Ve vesnici je dnes řada muzeí (venkova, pošty, panenek, tkalcovství), prodejny…  číst dále

E. Horáková podle http://budapest-travel-guide.info; http://whc.unesco.org; http://www.rozhlas.cz; http://www.holloko.hu, 7.11. 2012

pověsti

Jak havrani pomohli na svobodu unesené dívce

Název Hollókő znamená v překladu „Havraní kámen“. Podle pověsti se jistý András z rodu Kacsicsů zamiloval do krásné panny z vesnice, ta ho ale jako ženicha odmítla. Unesl ji tedy a uvěznil na svém rozestavěném hradě. Chůva unesené dívky však byla čarodějka, která neváhala uzavřít smlouvu s ďáblem, aby ji osvobodila. Tak se stalo, že na ďáblův příkaz na sebe vzali jeho synové podobu havranů a odnášeli v noci z hradu kámen po kameni. Co bylo přes den postaveno, to v noci vždy zmizelo. Havrani odnášely kameny tak dlouho, až mohla uvězněná dívka uprchnout. Podle legendy dostal hrad i vesnice jméno podle těchto havranů, a symbolem obce se stal havran, držící v zobáku kámen.

http://www.holloko.hu, 9.1. 2013

Maďarsko,

Místa v okolí

 Hollókő
Kontaktní informace
Tourinform Hollókő
3176 Hollókő, Kossuth út 68.
Tel: +36 32 579-010 , +36 32 579-011
http://www.holloko.hu/
holloko@tourinform.hu
Základní informace místa
ID místa: 11004
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama