Zřícenina hradu postaveného ve 13. stol. rodem Kacsics, prvně zmiň. r. 1310. Po r. 1321 rozšířen Tamásem Folkusem. R. 1549 nově opevněn (Kristóf Ország), r. 1552 obsazen Turky. Střídavě v držení tureckých a maďarských sil do r. 1683, kdy ho dobyl Jan Sobieski. Poté chátral. V l. 1966-96 opraven.
Hlavní obrázek místa
Vár Hollókő
Havraní hrad (vár - maďarsky hrad)
© Martin Tlach, 11/2012
Ubytování je možné v kempu nebo v některém z mnoha penzionů, v místě je turistické infocentrum. Do vesnice jede několik autobusů, jak z Budapešti tak z blízké obce Pásztó, kam lze dojet vlakem. Autem (z Budapešti) jeďte po dálnici M3 do Harvanu, poté po hlavní silnici M21 do Pásztó, a odtud na Hollókő. Okolí je krásné na procházky nebo cyklovýlety.
E. Horáková podle http://budapest-travel-guide.info/world-heritage-sites/holloko.html, 7.11. 2012
turistické

Muzeum přibližuje život na hradě - najdete zde zařízenou komnatu Kacsicsů, s voskovými figurínami hradního pána a jeho rodiny, zachycené v situaci kdy přijímají hosty. Komnata je zařízena jako ve 13. stol., v době, kdy byl hrad postaven. K vidění je také výstava zbraní z období 11. - 16. století s doprovodnými obrázky a texty nebo novodobá hradní kaple. Původní kaple, postavená patrně ve 14. stol., byla za turecké okupace upravena na mešitu a později zničena. Současná kaple, vytvořená podle kaple původní, byla vysvěcena 15. 8. 2006. Muzeum také nabízí možnost prohlédnout si plány a fotografie z průběhu rekonstrukce hradu nebo malý model hradu z období 13. stol.

http://www.holloko.hu, 9.1. 2013

historie

Holókő - památka seznamu světového dědictví UNESCO

Hollókő je jméno hradu i vesnice v pohoří Cserhát, v župě Nógrád na severu Maďarska. Vesnice si zachovala tradiční podobu z doby středověku, dodržují se zde dodnes starodávné zvyky, způsob odívání a místní obyvatelé mluví odlišným nářečím. Historie hradu se začíná po mongolské invazi v letech 1241-1242, kdy se král Béla IV. rozhodl nechat vybudovat pevnosti na ochranu proti dalšímu možnému vpádu drancujících vojsk. Výstavbu hradu na strmém skalním vrcholu nad vesnicí, jehož nejstarší část tvoří pětiboká věž, započali členové Illéské větve šlechtického rodu Kacsics ve 13. století. Roku 1310 je hrad prvně zmiňován v písemných pramenech jako "castrum Holokew“. Jak uvádějí písemné prameny, poté, co vymřela první dynastie vládnoucích Arpádů, začalo období nejistoty. Členové dynastie Kacsicsů z Illéské větve, Mihály, Péter, Lesták a Mikus, dali jejich čtyři hrady, stojící v Nógrádu - Hollókő, Bagylasko, Somosko a Sztrahora - Matúši…  číst dále

E.H. podle http://www.holloko.hu, 9.1. 2013

pověsti

Jak havrani pomohli na svobodu unesené dívce

Název Hollókő znamená v překladu „Havraní kámen“. Podle pověsti se jistý András z rodu Kacsicsů zamiloval do krásné panny z vesnice, ta ho ale jako ženicha odmítla. Unesl ji tedy a uvěznil na svém rozestavěném hradě. Chůva unesené dívky však byla čarodějka, která neváhala uzavřít smlouvu s ďáblem, aby ji osvobodila. Tak se stalo, že na ďáblův příkaz na sebe vzali jeho synové podobu havranů a odnášeli v noci z hradu kámen po kameni. Co bylo přes den postaveno, to v noci vždy zmizelo. Havrani odnášely kameny tak dlouho, až mohla uvězněná dívka uprchnout. Podle legendy dostal hrad i vesnice jméno podle těchto havranů, a symbolem obce se stal havran, držící v zobáku kámen.

http://www.holloko.hu, 7.11. 2012

Maďarsko,

Místa v okolí

 Hollókö
Kontaktní informace
Tourinform Hollókő
3176 Hollókő, Kossuth út 68.
Tel: +36 32 579-010 , +36 32 579-011
http://www.holloko.hu/
holloko@tourinform.hu
Základní informace místa
ID místa: 4693
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama