Korint byl jedním z center v době mykénské kultury. Chrám zasvěcen bohyni lásky Afrodité. V 7. stol. př. n. l. raženy první mince. Korint patří k nejzajímavějším archeologickým nalezištím na Peloponésu. Zbytky Apollónova chrámu z r. 550 př. Kr. V archeologickém muzeu lze spatřit vykopané předměty.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny antického Korintu v Řecku
© Pavel Vítek 09/2012
Zříceniny antického Korintu leží asi 6,5 km jihozápadně od centra současného města Korint a 100 km západně od Atén. Korint leží na spojnici Řecka a poloostrova Peloponés, na tzv. Korintské šíji. Antický Korint je z města Korint dostupný autobusy. U antických zřícenin je také několik parkovišť pro osobní vozidla.
Pavel Vítek, 23.7. 2020
popis

Antický Korint dnes patří k nejzajímavějším archeologickým nalezištím na Peloponésu. Najdeme tady zbytky chrámu boha Apollóna z roku 550 př. Kr., zachovaly se dórské sloupy. Z Oktaviina chrámu také zůstaly sloupy. Římská agora má zachovalé prostory obchodnických a řemeslnických krámků. Z agory vedou schody ke starověké cestě do přístavu Lechaion. Na mramorové kašně Peirene se zachovaly římské nástěnné malby. Vedle muzea zůstala studna ve skalní puklině od zemětřesení. V archeologickém muzeu lze spatřit sochy, vázy, podlahové mozaiky a vykopávky ze zdejšího okolí.

Pavel Vítek – zdroj: www.greecetravel.com/peloponnesos/corinth/index.html, 23.7. 2020

historie

První rané sídlo zde vzniklo zřejmě někdy v mladší době kamenné. Někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí př. n. l. mělo zdejší osídlení přechodně zaniknout. Trvalo dalších téměř 1000 let, než se zde na konci mykénského období usadili Dórové. Korint byl zřejmě podobně jako Mykény, Tiryns nebo Pylos jedním z palácových center v době mykénské kultury. Korint byl ve starověku bohatým a důležitým městským státem Kórinthos. Díky své poloze mohl obchodovat po celém Středomoří. Korint byl také známý jako město neřestí. Muži uctívali bohyni Afroditu tím, že využívali služeb chrámových prostitutek. V době klasické antiky soupeřil Korint s Athénami. Moc tohoto města pocházela z bohatství plynoucího z obchodu. Až do poloviny 6. stol. př. n. l. byl Korint hlavním vývozcem keramiky s černými postavami do celého starověkého řeckého světa. Korintský chrám na místě starověké akropole byl zasvěcen bohyni lásky Afrodité. Podle většiny antických…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.greecetravel.com/peloponnesos/corinth/index.html, 23.7. 2020

Řecko, Peloponés, Korinthie

Místa v okolí

 Korintský průplav
Základní informace místa
ID místa: 15092
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama