Korint byl jedním z center v době mykénské kultury. Chrám zasvěcen bohyni lásky Afrodité. V 7. stol. př. n. l. raženy první mince. Korint patří k nejzajímavějším archeologickým nalezištím na Peloponésu. Zbytky Apollónova chrámu z r. 550 př. Kr. V archeologickém muzeu lze spatřit vykopané předměty.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny antického Korintu v Řecku
© Pavel Vítek 09/2012
Zříceniny antického Korintu leží asi 6,5 km jihozápadně od centra současného města Korint a 100 km západně od Atén. Korint leží na spojnici Řecka a poloostrova Peloponés, na tzv. Korintské šíji. Antický Korint je z města Korint dostupný autobusy. U antických zřícenin je také několik parkovišť pro osobní vozidla.
Pavel Vítek, 23.7. 2020
popis

Antický Korint dnes patří k nejzajímavějším archeologickým nalezištím na Peloponésu. Najdeme tady zbytky chrámu boha Apollóna z roku 550 př. Kr., zachovaly se dórské sloupy. Z Oktaviina chrámu také zůstaly sloupy. Římská agora má zachovalé prostory obchodnických a řemeslnických krámků. Z agory vedou schody ke starověké cestě do přístavu Lechaion. Na mramorové kašně Peirene se zachovaly římské nástěnné malby. Vedle muzea zůstala studna ve skalní puklině od zemětřesení. V archeologickém muzeu lze spatřit sochy, vázy, podlahové mozaiky a vykopávky ze zdejšího okolí.

Pavel Vítek – zdroj: www.greecetravel.com/peloponnesos/corinth/index.html, 23.7. 2020

historie

První rané sídlo zde vzniklo zřejmě někdy v mladší době kamenné. Někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí př. n. l. mělo zdejší osídlení přechodně zaniknout. Trvalo dalších téměř 1000 let, než se zde na konci mykénského období usadili Dórové. Korint byl zřejmě podobně jako Mykény, Tiryns nebo Pylos jedním z palácových center v době mykénské kultury. Korint byl ve starověku bohatým a důležitým městským státem Kórinthos. Díky své poloze mohl obchodovat po celém Středomoří. Korint byl také známý jako město neřestí. Muži uctívali bohyni Afroditu tím, že využívali služeb chrámových prostitutek. V době klasické antiky soupeřil Korint s Athénami. Moc tohoto města pocházela z bohatství plynoucího z obchodu. Až do poloviny 6. stol. př. n. l. byl Korint hlavním vývozcem keramiky s černými postavami do celého starověkého řeckého světa. Korintský chrám na místě starověké akropole byl zasvěcen bohyni lásky Afrodité. Podle většiny antických…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.greecetravel.com/peloponnesos/corinth/index.html, 23.7. 2020

Řecko, Peloponés, Korinthie

Místa v okolí

 Korintský průplav
Základní informace místa
ID místa: 15092
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama