Kde dnes stojí katedrála, je doložen pohanský římský chrám. Za Vizigótů zde vznikl křesťanský kostel. Mešitu nechali postavit córdobští emírové. Po dobytí Kastilií nedošlo ke zbourání mešity. V roce 1523 vystavěna katedrála. Córdoba i s památkami zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie ve španělské Córdobě
© Pavel Vítek 06/2005
Město Córdoba najdeme ve Španělsku v autonomním společenství Andalusie. Leží 380 km jižně od Madridu, 160 km severozápadně od Granady, 140 km severovýchodně od Sevilly a 160 km severně od Malagy, od pobřeží Středozemního moře. S Madridem je Córdoba spojena Andaluskou dálnicí A4. Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie se nachází v centru města, asi 200 m severně od starého obloukového Římského mostu, který vede přes řeku Guadalquivir.
Pavel Vítek, 13.3. 2021
historie

Na místě, kde dnes stojí katedrála, je doložen již pohanský římský chrám z dob, kdy místo spadalo pod správu římské říše. Po obsazení vizigótskou říší zde vznikl křesťanský kostel. Se stavbou mešity začal první umajjovský córdobský emír v roce 784, nicméně stavbu doplňovali a rozšiřovali jeho následovníci po dalších dvě stě let. Abdurrahmán III. nezasáhl výrazně do stavby, pouze vztyčil minaret u vchodu. Jeho nástupce al-Hakan II. rozšířil stavbu a doplnil o nové prvky. K poslednímu velkému rozšíření došlo v roce 987. V následujících letech zmatků byla Córdoba několikrát drancována, což se také podepsalo na stavbě. Za součást mešity je považován i Patio de Naranjas, Pomerančový dvůr. V roce 1236 dobyl kastilský král Ferdinand III. Córdobu na Maurech. Naštěstí král udělal velmi moudré rozhodnutí, nedal totiž povel ke zničení nádherné mešity, ale předal ji církvi, která ji "jen" přestavěla na katedrálu a stejného roku byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cs.qaz.wiki/wiki/Mosque%E2%80%93Cathedral_of_C%C3%B3rdoba, 13.3. 2021

Španělsko, Andalucía,

Místa v okolí

 Římský most
Základní informace místa
ID místa: 15571
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama