Kde dnes stojí katedrála, je doložen pohanský římský chrám. Za Vizigótů zde vznikl křesťanský kostel. Mešitu nechali postavit córdobští emírové. Po dobytí Kastilií nedošlo ke zbourání mešity. V roce 1523 vystavěna katedrála. Córdoba i s památkami zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie ve španělské Córdobě
© Pavel Vítek 06/2005
Město Córdoba najdeme ve Španělsku v autonomním společenství Andalusie. Leží 380 km jižně od Madridu, 160 km severozápadně od Granady, 140 km severovýchodně od Sevilly a 160 km severně od Malagy, od pobřeží Středozemního moře. S Madridem je Córdoba spojena Andaluskou dálnicí A4. Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie se nachází v centru města, asi 200 m severně od starého obloukového Římského mostu, který vede přes řeku Guadalquivir.
Pavel Vítek, 13.3. 2021
historie

Na místě, kde dnes stojí katedrála, je doložen již pohanský římský chrám z dob, kdy místo spadalo pod správu římské říše. Po obsazení vizigótskou říší zde vznikl křesťanský kostel. Se stavbou mešity začal první umajjovský córdobský emír v roce 784, nicméně stavbu doplňovali a rozšiřovali jeho následovníci po dalších dvě stě let. Abdurrahmán III. nezasáhl výrazně do stavby, pouze vztyčil minaret u vchodu. Jeho nástupce al-Hakan II. rozšířil stavbu a doplnil o nové prvky. K poslednímu velkému rozšíření došlo v roce 987. V následujících letech zmatků byla Córdoba několikrát drancována, což se také podepsalo na stavbě. Za součást mešity je považován i Patio de Naranjas, Pomerančový dvůr. V roce 1236 dobyl kastilský král Ferdinand III. Córdobu na Maurech. Naštěstí král udělal velmi moudré rozhodnutí, nedal totiž povel ke zničení nádherné mešity, ale předal ji církvi, která ji "jen" přestavěla na katedrálu a stejného roku byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cs.qaz.wiki/wiki/Mosque%E2%80%93Cathedral_of_C%C3%B3rdoba, 13.3. 2021

Španělsko, Andalucía,

Místa v okolí

 Římský most
Základní informace místa
ID místa: 15571
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama