Středověký kostel sv. Olafa na Faerských ostrovech. Dnešní obecní kostel, byl postaven již roku 1110. Ve středověku byl oficiální katedrálou Faerských ostrovů. Sloužil jako sídlo katolického biskupa. Na kostele proběhly dvě rekonstrukce. Největší opravy v letech 1962 až 1967.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Olafa na dánských Faerských ostrovech.
© Pavel Vítek 06/2014
Na půli cesty z Dánska na Island, uprostřed severního Atlantiku, leží Faerské neboli Ovčí ostrovy. Z celkových 18 ostrovů jsou 4 nejlidnatější spojené mosty či tunely. Katedrálu sv. Magnuse najdeme na jihu ostrova Streymøy, 11 km jižně od hlavního města Tórshavenu po silnici, nebo 9 km pěšky. U staré farma Kirkjubøur stojí kostel sv. Olafa.
Pavel Vítek, 1.8. 2020
popis

Na kostele sv. Olafa proběhly dvě rekonstrukce. Nejvíce opravami a restaurátorskými pracemi prošel v letech 1962 až 1967. Při první byla přestavěna okna, aby vypadala více goticky a při druhé byly složitě vyřezávané lavice odvezeny do Národního muzea v Kodani. Také tady bývalo cihlami obezděné malé okno u vchodu. V době, kdy byla na ostrovech lepra, tudy naslouchali nemocní bohoslužbě. Dnes už je okno zazděné. Moderní oltářní obraz vytvořil roku 1967 faerský umělec S. J. Mikines. Expozice obsahuje mimo jiné biskupskou berlu z roku cca 1200 a pohřební kámen z roku cca 1400.

Pavel Vítek – zdroj: www.cestovatelbob.cz/s-27/island-a-faerske-ostrovy-2013/faerske-ostrovy-i-/, 1.8. 2020

historie

Kostel sv. Olafa je středověký kostel v obci Kirkjubøur na ostrově Streymøy na Faerských ostrovech. Ólavskirkjan, dnešní obecní kostel, byl postaven již roku 1110. Ve středověku byl oficiální katedrálou Faerských ostrovů a také pohřebním místem biskupů a dalších významných osob. Až do reformace sloužil jako sídlo katolického biskupa.

Pavel Vítek – zdroj: www.cestovatelbob.cz/s-27/island-a-faerske-ostrovy-2013/faerske-ostrovy-i-/, 1.8. 2020

Dánsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15107
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama