Unikátní klášter v Arménii. Založen ve 4. stol. Hlavní kaple vystavěna až v roce 1215. Klášterní komplex zahrnuje mnoho kostelů a hrobek. Vrchol arménské středověké architektury. Klášter od r. 2000 na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Klášter Geghard v Arménii.
© Pavel Vítek 07/2008
Klášter Geghard najdeme asi 40 km východně od hlavního arménského města Jerevan. Leží v krásné přírodě nad krásným údolím jménem Azat, kde teče říčka stejného jména jako klášter, tedy Geghard. Údolí Azat tvoří další dominantu celé krajiny.
Pavel Vítek, 22.7. 2021
popis

Skalní komplex jeho tvůrci prý začali vytesávat shora, tedy od stropu, kudy nyní do kláštera proniká světlo. Teprve po zhotovení vnitřních prostor byly do skály proraženy vchody či okna. Ze skalního masivu nejsou však pouze místnosti, ale i celé klenby a sloupy. Největším nepřítelem byla klášteru v minulosti samotná příroda. Oblast je totiž aktivní seizmickou zónou a nevyhýbají se jí zemětřesení. Předpokládá se proto, že množství cel, pokojů, v nichž mniši přebývali, bylo zasypáno a hluboko ve skalách se jich ukrývalo mnohem víc, než je dnes k vidění. Klášter je od roku 2000 zapsán společně s údolím na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.ovyt.cz/news/klaster-gerhard-je-klenotem-armenie-je-castecne-vytesany-do-skaly/, 22.7. 2021

historie

Klášter Geghard je architektonicky unikátní klášter v Arménii. Klášter byl založen ve 4. století Řehořem Osvětitelem. Hlavní kaple však byla vystavěna až v roce 1215. Klášterní komplex Geghard zahrnuje mnoho kostelů a hrobek, z nichž některé jsou vytesány do skály. Klášter představuje vrchol arménské středověké architektury. Původně se komplexu říkalo Ayrivank. Název odkazuje k tomu, že byl klášter vytesán do skály, což je na něm dodnes zdaleka to nejzajímavější a unikátní, i když tajuplných zákoutí tu najdeme mnohem více. Komplex ukrývá řadu hrobek a kapliček, které jsou ukázkou vrcholné křesťanské architektury v Arménii. Později se komplex přejmenoval na Geghardavank, zkráceně Geghard neboli klášter kopí. Po nějakou dobu zde totiž byla uložena část kopí, jímž byl na kříži probodnut Ježíš Kristus. Významný náboženský artefakt, o kterém se dodnes v Arménii tvrdí, že je pravý, v Geghardu ale nenaleznete. Je uchován…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.ovyt.cz/news/klaster-gerhard-je-klenotem-armenie-je-castecne-vytesany-do-skaly/, 22.7. 2021

Arménie,

Místa v okolí

 antický chrám
Základní informace místa
ID místa: 15820
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama