Katedrála v Cremoně s baptisteriem a zvonicí představuje jedno z nejpozoruhodnějších míst románsko-gotického umění v severní Itálii. Katedrála postavena poč. 12. stol. Dokončena renesančně. Interiér dómu vyzdoben freskami, vlámskými tapisériemi a malbami. Na zvonici největší orloj na světě.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a baptisterium v italské Cremoně.
© Pavel Vítek 05/2001
Cremona je italské historické město v oblasti Lombardie a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží v rovině na levém břehu řeky Pád. Je vzdálena 85 km jihovýchodně od Milána, 110 km jihozápadně od Verony a 510 km severně od Říma. Cremona má 71 000 obyvatel a proslula především výrobou houslí. K jejím rodákům patří například operní skladatel Claudio Monteverdi a houslař Antonio Stradivari. Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie najdeme v centru města a její vysoká zvonice je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 16.6. 2022
popis

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, Duomo, je hlavní turistickou atrakcí v Cremoně. Interiér dómu je vyzdoben freskami z počátku 16. století, vlámskými tapisériemi a malbami v bočních kaplích. Cenný je portál s gotickou předsíní na sloupech, podpíraných románskými lvy. Na hlavicích sloupů jsou výjevy z rytířské poezie. Vnitřek chrámu je vyzdoben renesančními freskami z let 1505–1573, výjevy z Nového zákona vytvořili Boccaccio Boccaccino, Romanino da Brescia a jiní malíři. Cenné jsou i chórové lavice z roku 1490 a bruselské tapisérie se Samsonovými příběhy ze 17. století, s vlámskými tapisériemi a malbami v bočních kaplích. Fresky pocházejí z raného 16. století, Vedle dómu stojí mohutné osmiboké románské baptisterium, založené roku 1167 a v renesanci upravené. Symbol města, kampanila Torrazzo, je nejvyšší středověká zvonice v Itálii. Svou výškou 112,7 metru je i třetí nejvyšší zvonicí…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.infoglobe.cz/cestovatelsky-pruvodce/italie-cremona-pamatky-historickeho-centra/, 16.6. 2022

historie

Cremona je poprvé v historii zmíněna jako osada Cenomani galského keltského kmene, který dorazil do údolí Pádu kolem roku 400 př. n. l. V roce 218 př. n. l. Římané na tomto místě založili svou první vojenskou základnu severně od řeky Pád. Cremona rychle rostla, postupně byla pod nadvládou německých císařů, Milána, Benátek i Španělů a nakonec skončila pod nadvládou rakouských Habsburků. Za staletí v Cremoně vznikla řada významných staveb. Jedno z nejpozoruhodnějších míst románsko-gotického umění v severní Itálii představuje katedrála Nanebevzetí Panny Marie s připojeným baptisteriem a zvonicí. Počínaje 16. stoletím se Cremona proslavila jako centrum výroby hudebních nástrojů s houslemi rodin Amati a Rugeri a později výrobky dílny Stradivari. Katedrála byla postavena v lombardsko-románském stylu počátkem 12. století a dokončena renesančně, jak ukazuje i mramorová fasáda s velkou růžicí ze 13. století…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.infoglobe.cz/cestovatelsky-pruvodce/italie-cremona-pamatky-historickeho-centra/, 16.6. 2022

Itálie, Lombardie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16437
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama