
Kaple sv. Václava je drobná zděná orientovaná solitérní stavba na obdélném půdorysu s neodsazeným půlkruhově zakončeným presbytářem. Střecha je sedlová, valbově zakončená, krytá tzv. bonnským šindelem. Interiér kaple s omítaným rovným podhledem, osvětlený postranními okny s nepůvodními výplněmi, je dlážděn pískovcovými deskami na vazbu. V závěru, před oválným oknem, je umístěn původní portálový oltář, v neúplném stavu. Naproti němu, nad vstupem, je vestavěna dřevěná kruchta, s bedněným parapetem členěným do tří vodorovných pásů. Střední pás je členěn obdélnými kazetovými výplněmi. Kruchta je přístupná dřevěným žebříkovým schodištěm vpravo za vstupem. Hodnotnou původní součástí kaple jsou také dvoukřídlé svlakové vstupní dveře, s pásovými kovanými závěsy, s mladším klasicistním zámkem, které jsou na líci opatřeny dekorativním bedněním. Sanktusník zespodu zabedněn, nepřístupný. Oprava exteriéru provedena někdy v 90. letech 20. století… číst dále
Objekt je příkladem klasicistní venkovské návesní kaple z okolí Litomyšle, z r. 1819, spojující v sobě kromě sakrálního využití také funkci zvonice a později přidáním věžičky pro hodinový stroj i funkci veřejné časomíry. Malebná venkovská stavba je svým architektonickým ztvárněním dokladem pronikání klasicistní stavební tvorby do venkovského prostředí, ještě silně ovlivněného barokními tradicemi a také je významným urbanistickým prvkem návsi. K památkové hodnotě přispívá i poměrně autentický stav interiéru stavby s originální dřevěnou kruchtou a dekorativní empírové dveře. Významný urbanistický prvek návsi.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.