Příklad klasicistní venkovské návesní kaple z r. 1819. Venkovská stavba, doklad klasicistní stavební tvorby. Drobná zděná orientovaná solitérní stavba. Interiér kaple osvětlený postranními okny. V závěru původní portálový oltář, v neúplném stavu. Sanktusník zespodu zabedněn, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Václava v městské části Litomyšle, zvané Pazucha
© Pavel Vítek 10/2018
Pazucha je místní část města Litomyšl. Leží asi 5 km východně od města při silnici nižšího řádu. Autobusem je spojení s Litomyšlí a Českou Třebovou. Železniční trať poblíž Pazuchy nevede. Kapli sv. Václava najdeme v severní části obce, ve svahu nad potokem s rybníčky.
Pavel Vítek, 1.12. 2018
popis

Kaple sv. Václava je drobná zděná orientovaná solitérní stavba na obdélném půdorysu s neodsazeným půlkruhově zakončeným presbytářem. Střecha je sedlová, valbově zakončená, krytá tzv. bonnským šindelem. Interiér kaple s omítaným rovným podhledem, osvětlený postranními okny s nepůvodními výplněmi, je dlážděn pískovcovými deskami na vazbu. V závěru, před oválným oknem, je umístěn původní portálový oltář, v neúplném stavu. Naproti němu, nad vstupem, je vestavěna dřevěná kruchta, s bedněným parapetem členěným do tří vodorovných pásů. Střední pás je členěn obdélnými kazetovými výplněmi. Kruchta je přístupná dřevěným žebříkovým schodištěm vpravo za vstupem. Hodnotnou původní součástí kaple jsou také dvoukřídlé svlakové vstupní dveře, s pásovými kovanými závěsy, s mladším klasicistním zámkem, které jsou na líci opatřeny dekorativním bedněním. Sanktusník zespodu zabedněn, nepřístupný. Oprava exteriéru provedena někdy v 90. letech 20. století…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 1.12. 2018

historie

Objekt je příkladem klasicistní venkovské návesní kaple z okolí Litomyšle, z r. 1819, spojující v sobě kromě sakrálního využití také funkci zvonice a později přidáním věžičky pro hodinový stroj i funkci veřejné časomíry. Malebná venkovská stavba je svým architektonickým ztvárněním dokladem pronikání klasicistní stavební tvorby do venkovského prostředí, ještě silně ovlivněného barokními tradicemi a také je významným urbanistickým prvkem návsi. K památkové hodnotě přispívá i poměrně autentický stav interiéru stavby s originální dřevěnou kruchtou a dekorativní empírové dveře. Významný urbanistický prvek návsi.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 1.12. 2018

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Pazucha

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 hradiště Hrutov
 Kozlovský kopec
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Litomyšl
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Smetanův dům
 katovna
 židovský hřbitov
 Mendryka
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kamenný most
 kaplička
 kaple sv. Václava
 kaple
 Dlouhá Třebová
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 Andrlův chlum
 Hrádek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Hvězda
 kostel sv. Martina
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Hernychova vila
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 Růžový palouček
 Karle
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Zaháj
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 Killerova kaplička
 Horní Libchavy
 Horákova kaple
 Lanšperk
 Orlík
 Demelova kaple
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Prokopa
 Brandýs nad Orlicí
 kaple sv. Anny
 pomník železnice
 Langrova vila
 sokolovna
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Mostek
 židovský hřbitov
 Hradníky
 Koclířov
 Mladějov
 Toulovcova rozhledna
 Lány
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Choceň
 Choceňská brána
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Jiří
 Zítkov
 Hlavačov
 kaple sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Litomyšl
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 14064
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama