čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Tvrz stávala na ostrohu nad potokem za stejnojmennou vsí u Trhových Svinů. Existovala od první poloviny 14. století do husitských válek. Dnes pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Terénní nerovnosti v místech obytné budovy
© Jiří Cukr, 03/2009
Zbytky nevelké tvrze na ostrohu za vsí Hrádek kousek od Trhových Svinů směrem na Nové Hrady. Okolo prochází zelená turistická značka a cyklostezka (naučná cyklostezka Pamětí Slepičích hor). Autem odbočíme 3 km za Trhovými Sviny vlevo, projedeme vesnicí Hrádek a dostaneme se až pod ostroh. Vedle je rybník a mlýn, kousek dál v lese zajímavé uskupení skal (tzv. přírodní jeviště).
Jiří Cukr , 7.7. 2010

  historie

  O původu vsi i tvrze se nic neví a vznik obou je kladen do první poloviny 14. století. Potomky původního zakladatele snad byli Pešek a Lipolt, kteří se po Hrádku v 60. letech 14. století psali. Příbuznost s nimi se předpokládá také u Bohuslava z Hrádku (připomíná se 1392) a Racka z Hrádku (1412), kteří však na zdejší tvrzi nežili. Předpokládá se také, že po roce 1379 ji získali Rožmberkové (panství Nové

  Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302., 7.7. 2010

  popis

  Z tvrze se dochovaly jen terénní nerovnosti, které dovolují pouze v hrubých obrysech načrtnout podobu sídla. Ostrožna byla přeťata třemi šíjovými příkopy. Prostředním dnes prochází lesní cesta. Západně od ní se rozkládalo na pahorku předhradí a snad zde stávala věžovitá stavba předsunutého opevnění (dnes zde mj. stojí vodojem). Vlastní jádro tvrze bylo oválné a sestávalo minimálně ze dvou budov. Hlavní

  Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302. , 7.7. 2010

  Půdorys místa

  Plán tvrziště (kresba Daniel Kovář), Zleva přichází cesta ze vsi, která ostroh dělí na dvě části. Na západní bylo přehradí a později zde vznikl vodojem, na východní stávala vlastní tvrz (severně budovy mlýna, východně rybník, jižně zbytek rybniční hráze).
  Převzato z článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel, Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 299.
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hrádek

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 9262
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9262
  Uveřejněno: 4.9.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama