Renesanční zámek, vzniklý v několika etapách v průběhu 16. a 17. století na jižním okraji poddanského městečka, v sousedství starého vrchnostenského dvora. Další úpravy v 18. a 19. století, do roku 1938 sídlo knížat Kinských. Od roku 1945 chátrá.
Hlavní obrázek místa
Pohled z kostelní věže, vlevo v pozadí dvůr a pivovar
© Ivan Grisa, 09/2008

Graficke pismenko Zámek stojí na jižním okraji historického jádra města, západně od kostela sv. Jakuba Většího. Od železniční stanice je vzdálen asi 200 m, od autobusového stanoviště v Palackého ulici 100 m. Přímo kolem bývalého pivovaru vede silnice I/13, ze které lze k zámku odbočit (ve směru od Děčína pokračovat přímo) a zaparkovat, průchod na zámecké nádvoří bývá s výstrahou otevřen. Druhou možností příjezdu je odbočit ze silnice I/13 u přejezdu směrem k Žandovu dolů Lipovou ulicí. Při parkování pozor na věci v autě...
Ivan Grisa, 19.9. 2008

  historie

  Zámek v České Kamenici
  Počátky dnešního zámku jsou nejasné. Majitelé panství, Vartenberkové, sídlili od poloviny 15. století na hradě nad městečkem. S uklidňováním vnitropolitické situace a růstem nároků šlechty na pohodlí však malý hrad na strmém kopci přestal vyhovovat. Počátek stavby zámku (nazývaného dlouho do 17. století tvrzí) u panského horního dvora na jižním okraji městečka se obvykle kladou do roku 1539. Tomu by napovídala i v podstatě ještě pozdně gotická

  Ivan Grisa, dle Kolektiv autorů: Česká Kamenice, 2002, 20.9. 2008

  popis

  Zámek se skládá z několika v podstatě autonomních budov. Nejstarší a největší západní křídlo je dvojpatrový masivní objekt s výrazným risalitem uprostřed západního průčelí a krátkým severním pokračováním u městské hradby. Na severu přiléhá k jižní městské hradbě, v celé výšce byl postaven naráz. Původní vzhled fasády se v zásadě dochoval na západní a severní straně (pravoúhlá okenní ostění s přetínanými pruty, slepé arkády na severní a západní

  Ivan Grisa, dle Kolektiv autorů, Česká Kamenice (2002), 19.9. 2008


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Česká Kamenice