Mohutné zříceniny hradu mazovských knížat. Postaven po r. 1388 v místě opevnění z 11. století, po r. 1547 přestavěn renesančně, 1656 vyhozen Švédy do povětří. R. 1772 částečně opraven, brzo znovu zpustnul. Dochovány tři mohutné věže, hradba a zbytky budov.
Hlavní obrázek místa
vstupní partie s jižní a branskou věží a mostem přes příkop
© Pavel Zany Komárek 28/3/2005

dějiny hradu

Graficke pismenko Strategicky umístěný pahorek vyčnívající nad plochou nížinu Visly byl opevněn již v 11. století. Až do konce 14. století však opevnění tohoto hradiště tvořily pouze zemní valy a příkopy. Teprve mazovský kníže Janusz I. Starší po roce 1388 nahradil zastaralé dřevohlinité opevnění novým kamenným hradem, který by byl důstojným sídlem knížecího hlavního města. Tím však nebyl Czersk dlouho, politické změny a zejména změna koryta Visly přiměla knížete Janusze roku 1406 přesídlit do Varšavy. Novým pánem v Czersku se stal jeho vnuk Boleslav IV. a po něm další dědicové z mazovské linie Piastovců, kteří dále vylepšovali jeho opevnění. Po začlenění mazovského knížectví ...
Zany, 25.5. 2005

  historie

  popis hradu
  Hrad je postaven z cihel na kamenných základech. 1,8 metru silná obvodová hradba opisuje nepravidelný mnohoúhelník o severojižní ose cca 80 m a východozápadní cca 50 m. Severní část hradu je od města oddělena hlubokým příkopem, ostatní strany spadají prudkými svahy do údolí Visly. Linii hradby přerušují tři mohutné věže, které zprvu jen mírně převyšovaly hradu, teprve později byly výrazně zvýšeny. Na severovýchodě je to 22 m vysoká čtverhranná

  Zany, 25.5. 2005


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, mazowieckie,
  Načítám seznam míst
  OOO