Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina
Původně got. katedrála sv. Sofie z poč. 13. stol. vystavěná v místě starší byzantské katedrály Boží moudrosti. Stavba byla dokončena a slavnostně vysvěcena až roku 1326. Po r. 1491 byla obnovena Benátčany. Po Osmanském vpádu v r. 1570 přeměněna na mešitu a zbavena všech neislámských atributů.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí katedrály s nedostavěnými věžemi a minarety
© Jan P. Štěpánek 08/2015
Nejvýznačnější a nejdominantnější historickou památkou středu kyperské Nikósie je bezesporu původně gotická katedrála sv. Sofie, přebudovaná v době osmanské nadvlády v islámský svatostánek, známý jako Selimova mešita (Selimiye Mosque). Katedrála byla vystavěna ve středověku jako hlavní křesťanský svatostánek na celém Kypru a byla i největší. Její rozměry dosahují dodnes v interiéru 66 m na délku a 21 m na šířku. Jelikož však bývalá katedrála leží v Tureckem okupované části Nikósie, je i nadále využívána jako mešita. Tomuto účelu byl přizpůsoben i vzhled exteriéru a interiéru katedrály. Ačkoliv zůstala stylově gotická stavba ve své hmotě nezměněna, byla původně bohatá gotická výzdoba fasády i interiéru zbavena všech ornamentů, soch a plastik, které odporují islámské víře. Naopak, původní průčelí bylo doplněno o dva ...
Jan P. Štěpánek, 4.5. 2016

  historie

  Současné gotické katedrále předcházela menší byzantská katedrála Ayia Sophia, neboli Boží moudrosti. Stavba trojlodní gotické katedrály byla zahájena v r. 1209. Hrubá stavba byla dokončena v roce 1228, avšak impuls k pokračování stavby byl dán až v roce 1248 v souvislosti s návštěvou Kypru francouzským králem Ludvíkem IX. při 7. křížové výpravě. Nepřesným odkazem na původní pojmenování byla katedrála

  Jan P. Štěpánek dle wikipedia.org, turističtí průvodci, 4.5. 2016


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Kypr,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12807
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12807
  Uveřejněno: 4.5.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama