Zřícenina rozsáhlého hradu se sedmi polygonálními obytnými věžemi a dvěma branskými komplexy. Postaven králem Eduardem I. Anglickým po roce 1283 v rámci okupace Walesu. Dobyt při velšském povstání v letech 1294–95. Místo prohlášení prince Charlese velšským princem v roce 1969. Památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Severní část hradu
Úplně nalevo stojí Studniční věž (Well Tower), napravo od ní je Králova brána (King's Gate) a úplně napravo stojí věž Sýpka (Granary Tower). Kruh na zemi v Horním nádvoří označuje místo motty. Na obzoru je mořský průliv Menai a za ním ostrov Anglesey.
© Pavel Semple, 06/2010

Graficke pismenko Zříceniny hradu Caernarfon [Kernavn] stojí ve stejnojmenném městě na severozápadě Walesu v místě, kde se řeka Seiont vlévá do mořského průlivu Menai. Jedná se o nejdůležitější královský hrad ve Walesu. Jméno Caernarfon pochází z velšského „‘y gaer yn Arfon“ - pevnost v zemi naproti Mon’. Mona je přitom velšské jméno ostrova Anglesey, který se nachází naproti na druhé straně mořského průlivu. Tou pevností zmiňovanou ve jméně Caernarfon ale není dnešní hrad, nýbrž mnohem starší římská pevnost Segontium. Její odkryté základy lze vidět na okraji města. Kolem roku 1190 byla na místě dnešního hradu ...
Pavel Semple, zdroj: (Arnold Taylor, 'Caernarfon Castle', South Western Printers, CADW, 2001), 30.4. 2013

  popis

  Caernarfon je jednodílný hrad o půdorysu číslice 8 s Horním nádvořím na východě, Dolním nádvořím na západě a zúženou částí mezi nimi. Podle české hradní terminologie jde o francouzský kastel (hrad s věžemi, které vystupují před hradbu a umožňují tak boční střelbu neboli flankování). Označení francouzský kastel se však v Británii nepoužívá. Hrad má dohromady sedm velkých obytných polygonálních

  Pavel Semple, zdroj: (Arnold Taylor, 'Caernarfon Castle', South Western Printers, CADW, 2001), 30.4. 2013


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Spojené království, Wales,
  Načítám seznam míst