Původně hrad ze 13. stol., po r. 1534 přestavěn na renesanční zámek. V 18. stol. upraven barokně. Károly Khuen-Héderváry ho nechal v 19. stol. upravit romanticky do současné podoby. Po r. 1947 zde byla základní internátní škola a od r. 1983 domov pro zestárlé umělce. Dnes slouží jako luxusní hotel.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2011

Graficke pismenko Po předchozí domluvě je možná prohlídka zámku. V létě se na nádvoří zámku pořádají koncerty barokní hudby. Třípatrový zámek obklopuje chráněný anglický park o rozloze 9 ha s arboretem, s velmi starými stromy, některé druhy stromů jsou méně běžné.
18.3. 2013

  historie

  Rod Héder se objevuje v kronikách již ve 12. století. Podle pověsti přišli předkové tohoto starobylého šlechtického rodu z Německa a král jim věnoval panství západně od Györu. Hrad nechal postavit Gespan Héder, který byl od r. 1162 palatýnem země. Původně dřevěný hrad byl postaven zřejmě v polovině 12. století a stával pravděpodobně na pahrbku na okraji dnešního zámeckého parku (Židovský vrch). Hrad byl zničen při vpádu Tatarů. Kamenný hrad zde

  Milan Caha (zdroj: http://www.kastelyszalloda.hu/), 18.3. 2013


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Maďarsko,
  OOO