Zřícenina hradu. Prvně zmiň. poč. 15 stol. Zakladatelem Andrzej Tęnczyński nebo jeho otec Nawój. V 70. letech 16. stol. provedena význ. renesanční přestavba (Jan Tenczynski). R. 1639 přešel na Lukáše Opalińského. R. 1656 vypálen Švédy. Opraven v 17 stol. (Lubomirští), po požáru r. 1768 opuštěn.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 9/5/2004
hrad je volně přístupný, pod kopcem je placené parkoviště (i autobusy)
Pavel Zany Komárek, 24.5. 2004
historie

přehled dějin

Názory na dobu založení a jeho zakladatele se různí. Mohl jím být první doložený majitel Andrzej Tęczyński erbu Topor, zastávající v letech 1329-68 různé významné úřady (1347-93 podkomoří, 1363-68 krakovský kastelán aj.). Je možné, že stavbu zahájil již Andrzejův otec Nawój, který již roku 1319 nechal vymýtit les zvaný Tenczyn, aby vytvořil prostor pro založení vsi a příslušného hospodářství. Sídlo se v pramenech objevuje až na počátku 15. století, nejprve roku 1400 jeho purkrabí, o dva roky později již samotný hrad a roku 1404 hradní kaple. Nakolik významný hrad byl svědčí i skutečnost, že zde roku 1410 po bitvě u Grunwaldu byli drženi nejvýznamnější křižáčtí zajatci. Často přestavovaný hrad vlastnila rodina jeho zakladatelů (od roku 1527 v hraběcím stavu) až do roku 1639. V 70. letech 16. století přestavěl Jan Tenczynski hrad na výstavnou renesanční rezidenci, o čtvrt století jeho stejnojmenný syn dokončil poslední velkou…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 24.5. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys
© Bohdan Guerquin: Zamki w Polsce, 1984
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Lipowiec
Základní informace místa
ID místa: 1270
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama