Nepatrné zbytky hradu ze 14. století postaveného Děpoltem z Malesic na skalisku vytvořeném zvětráváním v karbonských sedimentech. Od roku 1503 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Místo hradu Kyjova na Malesické skále
© Jiří Čížek 02/2007
Nedaleko Plzně, západním směrem u Malesic, naleznete Malesickou skálu, na jejímž vrcholu stával hrad Kyjov. Znatelné jsou příkopy hradu, avšak jeho dispozice se dá již jen tušit. Skála samotná je od roku 1974 přírodní památkou. Vytvořena byla zvětráváním v karbonských sedimentech.
4.2. 2007
historie

Asi 1 km severovýchodně od Malesic proti proudu Malesického potoka, směřujícího od Chotíkova, se na zalesněné strmé pískovcové skále, nepřístupné ze tří stra a jen na severovýchodně spojené s Chotíkovskou vysočinou, vypínal hrad Kyjov, nazývaný F. A. Heberem „matkou malesické tvrze“. Ves Malesice i její majitel Zdeslav, syn Ratmírův se v pramenech připomínají v r. 1239, zatímco zakladatelem hradu Kyjova byl pravděpodobně až Děpolt z Malesic, známý z l. 1297 až 1321. Ten byl nejmladším synem Děpolta ze Zbiroha a kolem r. 1300 se oddělil od svých bratří. V r. 1339 držel kyjovský statek Břetislav, snad jeho syn. R. 1344 snad Kyjov patřil Sezemovi z Vrtby, jistě však jeho synovi Peškovi či Petrovi. Ten totiž r. 1365 či o něco dříve vyměnil v pramenech poprvé uvedený hrad Kyjov a ves Malesice s rychtou, mlýny, lesy, lukami atd. s opatem kladrubského kláštera Rackem ze blíže neurčenou ves Liben a 320 kop pražských grošů. Nevíme zatím, do kdy Kladrubští statek…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 4.2. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Malesice
 Křimice
 Komberk
 Sylvánský vrch
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Krkavec
 Čeminy
 kolomazná pec
 židovský hřbitov
 Kunčin Hrádek
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 kaolinový důl
 radnice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tyršův most
 Čertův mlýn
 Buben
 Chlum u Plzně
 Frumštejn
 Litice
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Nekmíř
 Líšťany
 Věžka
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Josefa
 Červený Hrádek
 Dolanský Mlýn
 Úlice
 dvůr Býkov
 kostel sv. Vavřince
 Vrtba
 Hromnické jezírko
 Luhov
 Luhov
 Rochlov
 Štěnovice
 Dolní Bělá
 kamenný most
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Pňovany
 Podmokly
 Třebekov
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 Spálený mlýn
 Radost
 Malšín
 Džbánek
 Kaceřov
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 hradiště Koryta
 Babina
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 355
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama