Gotický hrad legnických knížat postavený v 2. polovině 15. století na místě staršího hradiska (první zmínka z roku 1155), opuštěn po třicetileté válce. Dnešní podobu získal díky puristické přestavbě Bodo Ebhardta v počátku 20. století.
Hlavní obrázek místa
Donjon
© Iva Spurná 7.5.2007
Hrad Grodziec najdete na bazaltové hoře Bolesławiecke pahorkatiny západně od stejnojmenné obce, cca 30 km téměř západně od Legnice. Areál hradu je volně přístupný, do paláce se platí vstupné – pokladna je v malé věži za palácem. V květnu 2007 zde fungovalo i občerstvení, parkovat se dá na konci silnice pod hradem.
Ivka, 8.1. 2009
popis

K šestibokému jádru s obvodovou zástavbou na jihu přiléhá rozsáhlé ohrazené předhradí. Jižnímu čelu jádra dominuje donjon o rozměrech 16,2 x 16,9 m a vysoký 32 metrů. Bývala to sedmipodlažní budova s armovanými nárožími a dvěma šnekovými schodišti v síle zdiva. Hlavní obytná prostora byla zřejmě ve 3. podlaží. V roce 1751 se zřítila vrchní část věže. Vstup do jádra je od jihu bránou s předbraním, ve kterém je vjezd i branka pro pěší s vpadlinami pro stěžejkový most, koruna zdiva je zdobena půlobloučkovou atikou. Ostění i armování je ze žlutého pískovce, které kontrastuje s černým zdivem. Brána pochází zřejmě ze 17. století, znovu upravena byla v 60. letech 20. století. Vpravo od brány pod donjonem je zbytek polygonální bašty pravděpodobně ze 16. století, kdy byly také postaveny dvě protáhlé půlkruhové bašty na východě a západě jádra. V severozápadní části jádra přiložený ke kurtině stojí dlouhý zalomený…  číst dále

Ivka, 8.1. 2009

historie

V roce 1155 je v papežské bule zmiňováno hradisko (pouze dřevohlinité) jako součást wrocławaké diecéze. K roku 1245 je pak doloženo jako kastelánie. V roce 1320 jej legnický kníže Bolesław III. prodal rytíři Swolowi Boźiwojovi (Busewoi). V roce 1470 vykoupil zdejší zboží kníže Fryderyk I. – ten zde nechal v letech 1473–1487 postavit věž, která měla být podobná věži v Legnici. V roce 1502 postoupil hrad český král Vladislav Jagellonský zpět legnickým knížatům, nakonec jej obdržel Fryderyk II., který jej začal přestavovat a hrad se stal jeho oblíbeným sídlem. V roce 1538 pak připadl knížeti Fryderykovi III. Po vymření legnických Piastowců ztratil na významu. V době třicetileté války zde byla usazena Valdštejnova císařská armáda, v roce 1646 bylo ale přistoupeno k bourání fortifikací. V polovině 18. století byl hrad už ruinou. Na počátku 19. století proběhla první konzervace a romatická dostavba ruin za hraběte Johanna…  číst dále

Ivka, 8.1. 2009

Půdorys místa

Půdorys hradu i s podhradím
© B. Guerqiun, 1957
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Warta Bolesławiecka
 Warta Bolesławiecka
 Płakowice
 Rakowice Wielkie
 Rakowice Wielkie
 Chojnów
Základní informace místa
ID místa: 7267
Typ místa: hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama