Hrad poprvé zmiňován r. 1014. Klášterní majetek v držení rodu Castellcir. R. 1294 dobyt královským vojskem, poté opraven. Rod pánů z Castellcir vymřel r. 1348 na mor. V období 1383-1942 majetek pánů z Planella. V novověku sloužil jako zemědělská usedlost. V pol. 20. stol. zpustl.
Hlavní obrázek místa
Severní čelo hradní skály, zvané La Popa (Záď). Na vrcholu skály stojí románská kaple.
© Pavel Semple 10/2019
Zřícenina hradu Castellcir stojí na skalním suku La Popa (Záď) hluboko v lesích pohoří Cingles de Bertí (Útesy Bertí), asi 40 km severně od Barcelony. Čelo skály svým tvarem připomíná lodní záď. Hrad má proto i druhé lidové jméno Castillo de la Popa. Z hradu je vidět 34 km vzdálený rozeklaný skalní masiv Montserratu. Přibližně 2 km východně od hradu, na opačné východní straně horského hřbetu, je zřícenina hradu Centelles. Při chůzi mezi oběma hrady je třeba dávat pozor na cestu, celá oblast je bludiště lesních cest. Z opačné jihozápadní strany vede ke hradu cesta Camí de Castell (hradní cesta) se směrovkami. Tato cesta začíná ve vesnici Castellcir, asi 2 km jihozápadně od hradu. V půli cesty mezi hradem a vesnicí stojí torzo středověké strážní věže, zvané Maurská věž nebo hrad Tenes. Podle místní pověsti je hrad s věží spojen podzemní chodbou. K navigaci je vhodná turistická mapa Cingles de Bertí v měřítku 1: 25 000 od Editorial Alpina, dostupná online.
Pavel Semple, 13.7. 2021
popis

Zřícenina hradu zaujímá plochý vrchol protáhlého skalního suku. Skála je asi 100 m dlouhá a 10 m široká. Na všech stranách má svislé skalní stěny. Všechny tři strany severovýchodního čela skalního suku jsou převislé. Skála má proto jméno La Popa (Záď). Útok ztečí tedy nepřicházel v úvahu. Skalní suk zaujímá vrchol horského hřbetu, který od severovýchodu k jihozápadu postupně klesá. Na severovýchodní straně je před ním ploché sedlo, terénní převýšení proto začíná několik desítek metrů od hradu. Jádro hradu bylo rozděleno na dvě samostatné části. Mezi nimi je ve středu dispozice obdélný dvoupatrový palác. Jeho délka odpovídá šířce hradní skály. Vstupní brána s půlkruhovým obloukem a ostěním je situována v úzkém západním čele paláce. Přístup k ní umožňuje kamenná rampa se schodištěm, přistavěná bočně ke skalní stěně. Valeně klenuté přízemí paláce o rozměrech 7.8 x 4 m sloužilo jako vstupní sál. Zdi sálu mají sílu 1,35 m (zdroj:…  číst dále

Pavel Semple, 13.7. 2021

historie

Na začátku 11. stol. hrad patřil benediktinskému klášteru Sant Benet de Bages, který dosud stojí v katastru města Sant Fruitos de Bages (asi 25 km západně od hradu). Hrad je v klášterních listinách zmiňován pod jménem Castellcirvio poprvé v roce 1014. V letech 923 a 1020 je zmiňován hrad Tennes. Mohlo jít o starší jméno hradu nebo o starší hrad na místě Maurské věže (1 km jihozápadně od hradu). V roce 1032 založil Gerard z Castellcir nový kostel sv. Ondřeje, který dosud stojí o samotě v lesích asi 2 km jihozápadně od hradu. Jeho syn Guillem Gerard ve svých listinách uvedl, že byl vychován v klášteře Sant Benet a že tamní opat Miró byl jeho příbuzný. Jeho otec Gerard zcizil Castellcir a některé další klášterní majetky. Guillem je proto v roce 1070 klášteru vrátil. V letech 1113-1120 odváděl Bertran z Castellcir dávky klášteru Panny Marie v l’Estany (přibližně 5 km severozápadně od hradu). Páni…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://ca.wikipedia.org/wiki/Castell_de_Castellcir), 13.7. 2021

Španělsko, Catalunya,

Místa v okolí

 Centelles
Základní informace místa
ID místa: 15798
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama