Opatství založeno na místě staršího kláštera v 1. pol. 12. stol. irským velekrálem Turloughem Mor O’Connor. Od roku 1138 augustiniánské. Místo úmrtí posledního irského velekrále Roryho O’Connor v roce 1198. Obnoveno po vyplenění v roce 1203. Zrušeno po roce 1542.
Hlavní obrázek místa
© Jan Ptáček, 09/2010
Vesnice Cong se zříceninami stejnojmenného opatství leží v hrabství Mayo, přímo na hranici se sousedním hrabstvím Galway. Rozkládá se na ostrově v řece Cong, která v těchto místech vyvěrá z podzemí. Voda proniká podzemím z nedalekého velikého jezera Mask. Jsou tu dva vývěry, jeden západně a druhý severovýchodně od vsi. Po necelých 2 km se řeka vlévá do dalšího rozlehlého jezera Corrib. U ústí řeky do jezera stojí na rovině romantický zámek Ashford Castle. Původně to byl anglonormanský hrad z roku 1228, silně romanticky přestavěný v 18. a 19. stol. Dnes je z něj pětihvězdičkový hotel. K zámku je možno dojít pěšky po lesní cestě podél řeky. Dále je tu možnost prozkoumat oba vývěry a lesní stezku Cong Nature Trail.
Pavel Semple, 10.6. 2019
popis

Z opatství dnes stojí již jen zdivo chóru kostela ze začátku 13. stol. se sakristií na jižní straně. Na severní straně chóru je ústupkový románský portál. Ten byl původně nejspíše na jižní straně kostela. Jižně od chóru jsou pozůstatky východního křídla opatství. Z něj dnes stojí především jeho západní průčelí na straně bývalého rajského dvora. V tomto křídle se nacházela kapitulní síň a v prvním patře dormitář. Z rajské chodby bylo přízemí východního křídla přístupné třemi ústupkovými portály. Zatímco ten severní je románský s půlkruhovým obloukem, zbylé dva jsou gotické s lomenými oblouky. Střední portál je po obou stranách lemován románskými okny. Právě tímto portálem se vstupovalo do kapitulní síně. V horní části průčelí jsou nad horizontální římsou štěrbinová okna dormitáře. Interiér východního křídla je dnes součástí hřbitova. Křížová chodba je patrná již jen náznakově. Dnes patrné úseky arkádových oken chodby byly sestaveny při opravách…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (http://webgis.archaeology.ie/historicenvironment/), 10.6. 2019

historie

Na místě dnešního opatství stál dřevěný kostel s klášterem již v 7. stol. Pozdější kostel v roce 1114 vyhořel. Král Connachtu a irský velekrál Turlough Mor OConnor (Tairrdelbach Ua Conchobair) dal místo obnovit jako opatství. To bylo vzápětí vypleněno při nájezdu z Munsteru v roce 1137. V roce 1138 je velekrál Turlough opět obnovil, tentokrát ale pozval do Congu augustiniány. Turloughův syn Rory OConnor (Ruaidri O Conchobhair) byl do roku 1193 poslední irský velekrál. Právě Rory prohrál v bitvě s Anglonormany při obléhání Dublinu v roce 1171 (viz příspěvek ke hradu Caislean Cnoc). V roce 1198 nechal opatství přestavět. Dožil v něm posledních patnáct let svého života (1183-1198) a údajně tu byl na krátkou dobu také pochován. Vilém de Burgh opatství vyplenil v roce 1203. V roce 1307 došlo k jeho přestavbě, po níž bylo zasvěceno Panně Marii. K jeho zrušení došlo někdy po roce 1542, v době…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 10.6. 2019

Irsko,

Místa v okolí

 Aughnanure Castle
Základní informace místa
ID místa: 9701
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama