Zámek Peleș nechal postavit rumunský král jako své letní sídlo. 22. srpna 1873 byl položen základní kámen a dne 7. října 1883 byl oficiálně otevřen. V l. 1893-1914 na stavbě pokračoval český architekt Karel Zdeněk Líman, který je autorem hlavní věže a menšího zámečku Pelisor v areálu.
Hlavní obrázek místa
© Petra Poganyova 06/2015
Zámek Peleș se nachází ve městě Sinaia v župě Prahova v Rumunsku. I když je Peleš na první pohled spíše loveckým zámkem, bývá často nesprávně nazýván hradem. V zámku je kolem 160 místností, v nichž jsou sbírky zbraní a brnění, které mají přes 4000 kusů. Zámek obklopuje sedmiposchoďová soustava teras a anglické zahrady. Díky své pohádkové podobě s množstvím věžiček, dřevěných doplňků a okolní krajině je zámek vyhledávaným turistickým cílem. Zajímavostí je to, že hlavní věž je dílem českého architekta Karla Zdeňka Límana. Součástí tohoto komplexu je i malý zámeček Pelișor, který byl postaven v letech 1899-1902 pro Karlova synovce a dědice trůnu.
Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org, 13.11. 2015

  historie

  Dne 20. dubna 1866 byl německý princ Karel I. (Carol I.), celým jménem Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, zvolen rumunským knížetem a 26. března 1881 prvním rumunským králem. Ten si nechal postavit v převážně německém novorenesančním slohu zámek Peleș (Peleš) jako své letní královské sídlo. Projektem byl pověřen vídeňský architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer.

  Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org, 13.11. 2015

  Půdorys místa


  © zdroj:http://randwulf.com
  Obrázek Obrázek Obrázek
  Rumunsko, Prahova,

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 12575
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 13.11.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama