Zámek Peleș nechal postavit rumunský král jako své letní sídlo. 22. srpna 1873 byl položen základní kámen a dne 7. října 1883 byl oficiálně otevřen. V l. 1893-1914 na stavbě pokračoval český architekt Karel Zdeněk Líman, který je autorem hlavní věže a menšího zámečku Pelisor v areálu.
Hlavní obrázek místa
© Petra Poganyova 06/2015
Zámek Peleș se nachází ve městě Sinaia v župě Prahova v Rumunsku. I když je Peleš na první pohled spíše loveckým zámkem, bývá často nesprávně nazýván hradem. V zámku je kolem 160 místností, v nichž jsou sbírky zbraní a brnění, které mají přes 4000 kusů. Zámek obklopuje sedmiposchoďová soustava teras a anglické zahrady. Díky své pohádkové podobě s množstvím věžiček, dřevěných doplňků a okolní krajině je zámek vyhledávaným turistickým cílem. Zajímavostí je to, že hlavní věž je dílem českého architekta Karla Zdeňka Límana. Součástí tohoto komplexu je i malý zámeček Pelișor, který byl postaven v letech 1899-1902 pro Karlova synovce a dědice trůnu.
Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org, 13.11. 2015
historie

Dne 20. dubna 1866 byl německý princ Karel I. (Carol I.), celým jménem Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, zvolen rumunským knížetem a 26. března 1881 prvním rumunským králem. Ten si nechal postavit v převážně německém novorenesančním slohu zámek Peleș (Peleš) jako své letní královské sídlo. Projektem byl pověřen vídeňský architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer. Stavba byla zahájena dne 22. srpna 1873 položením základního kamene. Již roku 1876 převzal dohled nad stavbou architekt Johannes Schultz, který pokračoval ve stavbě a provedl také změny v původních plánech. Oficiální slavnostní otevření zámku se konalo dne 7. října 1883. V letech 1893-1914 na stavbě pokračoval český architekt Karel Zdeněk Líman, který v letech 1924-1929 provedl také úpravu interiérů hradu Bran. Líman navrhl hlavní věž zámku Peleš a je také autorem menšího zámečku Pelisor z let 1899–1902, který je součástí stejného areálu.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org, 13.11. 2015

Půdorys místa


© zdroj:http://randwulf.com
Obrázek Obrázek Obrázek
Rumunsko, Prahova,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12575
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama